baczynski

Poetycko-biograficzny film Kordiana Piwowarskiego. Jak wskazuje tytuł jest to historia życia poety czasu wojennego, który był między innymi żołnierzem Armii Krajowej.

Krzysztof był wybitnym poetą, którego słowa przytaczane są do dziś, dlatego zachowano również kompozycję poetycką. Piwowarski odpowiada na wiele pytań, np. co inspirowało Krzysztofa Baczyńskiego, ile dla niego znaczyła wojna czy miłość? W rolę Krzysztofa wciela się Mateusz Kościukiewicz. Jednym z obrazów, jakie zostały przedstawione są najważniejsze wydarzenia z życia bohatera, zaczynając od początków jego twórczości do ślubu z Barbarą Drapczyńską (w tej roli Katarzyna Zawadzka).

Piwowarski swoją ekranizacją złożył przede wszystkim hołd poecie. Wszystkie słowa w filmie są przytoczeniem twórczości Baczyńskiego, bądź wypowiedziami ludzi, którzy go znali, brak zbędnych dialogów. „Baczyński” wydaje się być filmem potrzebnym w polskim kinie, choćby ze względu na to, że wielu młodych ludzi, czytających jego dzieła, nie wie jak powstawały fenomenalne teksty literackie, ani jak wyglądało jego życie w tak trudnym dla Polaków okresie. Od momentu jego narodzin do śmierci, obserwujemy jak rozwijało się jego życie i losy, z jakimi przeszkodami musiał walczyć. Do przybliżenia zdarzeń wykorzystano prywatne fotografie jego i najbliższej rodziny. Nasz bohater odczuwał obowiązek walki, ale jak wiemy jego losy skończyły się tragicznie, zginął w czasie powstania warszawskiego. Na potrzeby seansu powstał specjalny utwór Baczyński– Pieśń o szczęściu, fragment poematu Szczęśliwe drogi, który wykonuje Czesław Śpiewa i Mela Koteluk. Film nie tylko dla uczniów i czytelników Baczyńskiego, ale również dla wszystkich wrażliwych ludzi, którzy chcą się dowiedzieć więcej o wybitnym, polskim poecie, który do końca walczył za naszą ojczyznę.