warszawa_1935Tomasz Gamoł wyreżyserował dwudziestominutową podróż w czasie, która ukazuje piękny obraz naszej stolicy sprzed prawie osiemdziesięciu lat. “Warszawa 1935” był realizowany prawie 4 lata przez Newborn, dzięki czemu powstał niesamowity efekt.

 

Można sobie wyobrazić, jak pięknym miastem byłaby Warszawa, gdyby architektura została zachowana, niestety tak się nie stało przez II Wojnę Światową, która doszczętnie zniszczyła większość zabytków. Kiedyś nazywano Warszawę Paryżem północy i jak się okazuje po obejrzeniu, słusznie. Krótkometrażowy pokaz filmowy jest nie tylko wspaniałym powrotem do wspomnień dla starszego pokolenia, które miało okazję widzieć zapomnianą już Warszawę, ale również pokazaniem tego, czego już nie ma młodszemu pokoleniu. Krótka lekcja historii i geografii zawarta w kilkunastu minutach. Przy każdej nowej ulicy mamy informacje o jej nazwie, ale również o wydarzeniach, które miały wtedy miejsce. Warto się wybrać do kina i zobaczyć jak ogromne zmiany zaszły po wojnie w naszym kraju i czy nasze wyobrażenie jest zgodne z rzeczywistym obrazem z lat trzydziestych, czterdziestych.
Wielką zaletą jest to, że film jest 3D, co jeszcze bardziej zbliża nas w przedwojenne ulice miasta. Obraz filmu odwzorował identyczną architekturę Warszawy z najdrobniejszymi szczegółami. Główną podstawą rekonstrukcji cyfrowej były materiały dostępne w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy, Art Direction, VFX Design & Supervision, Lead Graphics.