Ponad dwustu wykonawców wystąpi przed kętrzyńską publicznością 12 maja br. w Hali widowiskowo – sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Kazimierza Wielkiego w ramach
27. Regionalnego Jarmarku Folklorystycznego „Z malowanej skrzyni”. Na scenie zaprezentują
się artyści z różnych regionów Polski, Ukrainy oraz Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.

Pierwsza część jarmarku „Z malowanej skrzyni” rozpocznie się o godz. 13.00. Przed publicznością wystąpią zespoły artystyczne z Warmii i Mazur, na scenie zobaczymy m.in.: ZPiT „Dumka” z Górowa Iławeckiego, zespoły z Bartoszyc „Lisowa pisnia” i „Harjaczi sercia” oraz debiutantów.
W drugiej części koncertu, która będzie poświęcona jubileuszowi 55-lecia audycji ukraińskich
w Radiu Olsztyn wystąpią zespoły artystyczne z Polski oraz z zagranicy. Gwiazdami koncertu będą: ZPiT „Osławiany” z Mokrego w powiecie sanockim, zespół z dorobkiem artystycznym na scenach całego świata, grupa wokalno-humorystyczna „Rodyna” z Niżyna w obwodzie czernihowskim w Ukrainie, a także ukraiński zespół wokalny „Horpyniuky” z Kaliningradu.
Jarmark „Z malowanej skrzyni” wpisał się w kulturalny pejzaż Kętrzyna wiele lat temu. Wszystko zaczęło się w 1979 roku. Po przerwie spowodowanej stanem wojennym, jego kolejną edycję zorganizowano na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Od tamtej pory jest on stałym punktem programu wydarzeń artystycznych w majowym kalendarzu kulturalnym. Tegoroczny koncert będzie transmitowany na żywo na antenie Radia Olsztyn.

Paweł Owad