OLYMPUS DIGITAL CAMERAWiosną wszystko budzi się do życia. Jest to moment, gdy ruszają różne inwestycje. W przypadku dróg, po śnieżnych roztopach, wyłania się obraz zniszczeń. Tu nowa dziura, tam pęknięcie, tu się zapadło. Miasto szykuje się więc do intensywnej pracy.

Wszelkie niedogodności związanie ze zniszczonymi nawierzchniami odczuwają szczególnie użytkownicy samochodów. Nieoczekiwane wpadniecie kołem w świeżą dziurę, która powstała po zimie, może się skończyć wizytą u mechanika. Dodatkowe wydatki związane z naprawą zawieszenia nikomu raczej nie są potrzebne. Każdy chce jeździć po gładkiej drodze, bez przykrych niespodzianek.

Wymiana nawierzchni bitumicznych

W tym roku w Kętrzynie nowe nawierzchnie otrzymają ulice: Wojska Polskiego, Kopernika, Reja, Mazurska, Mielczarskiego, Powstańców Warszawy oraz droga wewnętrzna przy ul. Daszyńskiego.

– Przetarg na tę inwestycję został już rozstrzygnięty. Jesteśmy gotowi by rozpocząć, ale czekamy jeszcze na wiosnę, bo muszą być spełnione odpowiednie warunki pogodowe, aby układać nowy asfalt – informuje Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta.

Oprócz sfrezowania i położenia nowego asfaltu na tych ulicach, zostaną również wymienione zniszczone krawężniki oraz położony polbruk na znajdujących się tam parkingach. Do wakacji kierowcy będą mogli cieszyć się nowymi drogami. Na realizację tej inwestycji przeznaczono 1.252.324,60 zł.

Przebudowa dróg wewnętrznych
Pod koniec kwietnia ruszają kolejne inwestycje. Pierwsza to przebudowa drogi wewnętrznej przy ulicy Krótkiej, która prowadzi do przychodni.
– Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu mieszkańców miasta i okolic to bardzo ważny temat. Jest tam duży ruch, a nawierzchnia jest bardzo zniszczona. Aby ludzie mogli swobodnie dojść i dojechać do przychodni, w tym roku przebudujemy tę drogę – stwierdza Andrzej Degórski.
Planowane prace obejmują położenie nowej nawierzchni, chodnik oraz powiększenie parkingu o dziesięć dodatkowych miejsc postojowych. Wartość tego zadania to 180.615,84 zł.
Druga tego typu inwestycja to przebudowa drogi wewnętrznej na wysokości budynków Kajki 13,15 i 15A do Reja 1 Jej wartość to 104.445,19 zł. Obie drogi zostaną oddane do użytku 31 sierpnia 2013 r.

Inne inwestycje drogowe
Do końca sierpnia ma zostać oddana rozpoczęta w 2012 roku inwestycja „Wymiana nawierzchni i utwardzenie ciągów komunikacyjnych zlokalizowanych pomiędzy ulicami: Gen. W. Sikorskiego, Wyspiańskiego, Mielczarskiego, Mazurską w Kętrzynie”. Jej wartość to 180.615,84 zł.
Z kolei 2 kwietnia 2013 roku został ogłoszony przetarg na przebudowę ulic Rycerskiej i Staromiejskiej. Miasto przeznaczyło na ten cel 402.000,00 zł. Planowany termin realizacji do 30 czerwca 2013 roku.
W przygotowaniu projektowym znajdują się jeszcze dwie inwestycje drogowe, przewidziane do realizacji w tym roku. Dotyczy to przebudowy ulicy Różanej i budowy parkingu przy ulicy Rynkowej obok targowiska miejskiego. Na te cele w budżecie miasta zarezerwowane są środki w wysokości 900 tys. złotych.

Roboty publiczne
– Oddzielnym zadaniem są inwestycje realizowane w ramach robót publicznych. W budżecie przeznaczyliśmy na to 500 tysięcy złotych. Jeśli tą sumę wyczerpiemy to będziemy wnioskowali o zwiększenie finansowania, tak żeby zapewnić kontynuację pracy do ostatnich dni trwania robót publicznych – zapewnia Andrzej Degórski.
W ramach robót publicznych będzie realizowana budowa chodników, wymiana nawierzchni między innymi na ulicach: Jagiełły, Piastowskiej, Leśnej, Ogrodowej, Skłodowskiej, Daszyńskiego, Bałtyckiej, Mickiewicza, Wojska Polskiego i Żeromskiego.

Ewa Brzostek