Plateau_PROJEKT GRECHUTA fot. Mad AlicePrzed kętrzyńską publicznością zgromadzoną w Amfiteatrze 6 lipca br. wystąpi zespół „PLATEAU”, który zaprezentuje nowe i bardzo odważne aranżacje utworów niezapomnianego Marka Grechuty. Wśród zaprezentowanych utworów wielkiego artysty nie zabraknie, klasyków z jego twórczości, m.in. „Dni, których nie znamy”, „Wiosna, ach to Ty”, „Korowód”, czy „Będziesz moją panią”.

Paweł Owad

“Projekt Grechuta” to czwarta płyta zespołu PLATEAU, na której fani Marka Grechuty mogą znaleźć 10 utworów artysty, wyprodukowanych przez Wojciecha Waglewskiego i przedstawionych w nowych, bardzo odważnych aranżacjach. W kętrzyńskim Amfiteatrze razem z zespołem PLATEAU gościnnie wystąpi Martyna Jakubowicz, Janusz „Yanina” Iwański oraz Krzysztof Kiljański. Ten koncert będzie miał dwóch wielkich nieobecnych – Marka Grechutę, który stał się inspiracją do powstania tego muzycznego projektu oraz zmarłego w maju Marka Jackowskiego, który na początku swojej kariery muzycznej był związany Grechutą i zespołem Anawa.

Marek Grechuta debiutował w 1967 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W kolejnych latach zdobył uznanie dziennikarzy i jury na festiwalu w Opolu, gdzie wyśpiewał główną nagrodę za piosenkę „Korowód”. W swej pracy artystycznej Marek Grechuta współpracował m. in. z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Krystyną Jandą, Krzysztofem Jasińskim. Oprócz piosenki aktorskiej, w której Grechuta jest uznawany za wybitnego twórcę, był on także współautorem musicalu „Szalona lokomotywa” według Stanisława Ignacego Witkiewicza. W dorobku artysty ważną rolę odegrała współpraca z krakowską „Piwnicą pod Baranami”.

“Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.

Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy.”

Jego twórczość została nagrodzona Muzyczną Nagrodą Fryderyk w kategorii „Najlepsza Reedycja” za album “Świecie”, w którym znalazły się wszystkie płyty artysty. To wydawnictwo w 2005 roku zostało uzupełnione albumem „Niezwykłe miejsca” oraz archiwalnymi nagraniami pn. „Godzina miłowania”. Marek Grechuta odszedł od nas 9 października 2006 r. w Krakowie, gdzie został pochowany na Cmentarzu Rakowieckim w Alei Zasłużonych.