OLYMPUS DIGITAL CAMERAPowstanie pięćdziesiąt nowych miejsc parkingowych

Przetarg na przebudowę ulicy Różanej w Kętrzynie został ogłoszony. To już piętnasta droga, która w tym roku zyska zupełnie nowy wizerunek. Już 15 października mieszkańcy osiedla Sikorskiego będą mogli się cieszyć z nowej inwestycji.

Ewa Brzostek

Gmina Miejska Kętrzyn zabezpieczyła w budżecie na ten cel kwotę 428 tysięcy. Ulica Różana zostanie wykonana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wyłoniony w drodze przetargu wykonawca na podstawie programu funkcjonalno – użytkowego i dołączonej koncepcji będzie musiał przedstawić projekt ulicy i potem go zrealizować. – Jednak nim rozpocznie się inwestycja najpierw projekt będzie konsultowany z mieszkańcami ulicy – informuje Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.

Przebudowa Różanej zakłada wykonanie 240 metrów bieżących drogi. Jezdnia o szerokości 6 metrów, chodniki o szerokości 2 metrów oraz parkingi zostaną wyłożone betonową kostką brukową.

Istniejące w tej chwili parkingi na 50 miejsc postojowych zostaną wzbogacone o kolejnych 50 stanowisk. Dodatkowo zostanie przebudowana deszczówka, sieć kanalizacji sanitarnej i wymienione w całości oświetlenie. – Idea jest taka, aby tą ulicę wyremontować właściwie od podstaw. Jest ona w bardzo złym stanie technicznym. Rozszczelniona deszczówka powodowała częste jej podmywania – podkreśla Degórski. Inwestycja będzie realizowana częściowo na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej “Pionier” w Kętrzynie. Jej prezes z niecierpliwością oczekuje na rozstrzygnięcie przetargowe. – Bardzo się cieszę, że Różana znalazła się w planach inwestycyjnych miasta. Jest ona w fatalnym stanie, bardzo wąska i zastawiona samochodami. Te dodatkowe miejsca postojowe znacznie poprawią funkcjonowanie tej ulicy – mówi Roman Szydłowski, Prezes Zarządu SMLW „Pionier” w Kętrzynie. Oferty zostały otwarte 1 lipca, a już 12 lipca poznamy, kto zaprojektuje i wybuduje ulicę Różaną. Planuje się, że prace maja ruszyć na początku sierpnia. Termin oddania drogi do użytku to 15 października 2013 roku.

Ulica Różana to piętnasta inwestycja drogowa, którą realizuje Gmina Miejska Kętrzyn. W tej chwili zostały zakończone prace budowlane na: Wojska Polskiego, Kopernika, Reja, Mazurskiej, Mielczarskiego, Powstańców Warszawy, Rycerskiej, Staromiejskiej, drodze wewnętrznej przy ul. Daszyńskiego prowadzącej do przychodni oraz drodze wewnętrznej przy ul. Krótkiej prowadzącej również do przychodni. Obecnie trwają roboty na ulicy Leśnej, drodze wewnętrznej na wysokości budynków Kajki 13,15 i 15A do Reja 1 oraz na terenie pomiędzy ulicami: Gen. W. Sikorskiego, Wyspiańskiego, Mielczarskiego, Mazurską. Na rozstrzygnięcie przetargu czekają parkingi przy targowisku miejskim zlokalizowane przy ul. Rynkowej.