fot_Beata_Jasniak_jarmark Kopiuj
Fot. Beata Jaśniak

Śpiewy i tańce do białego rana, średniowieczne opowieści z dalekich krajów, rzemieślnicy i kupcy, damy i rycerze… Po raz ósmy na zamku w Kętrzynie, dawnym Rastemborku, odbędzie się Jarmark na Świętego Jakuba.

Jak co roku chętni będą mogli zapoznać się z tajnikami dawnych rzemiosł, posłuchać dawnej i tradycyjnej muzyki lub po prostu odpocząć po upalnym dniu w cieniu zamkowego dziedzińca. Dla najmłodszych przygotowano także dawne gry i zabawy.

25. lipca (czwartek)

18.00 – Bazylika św. Jerzego – Missa Sancti Jacobi 25 lipca, z okazji święta Patrona Jarmarku św. Jakuba Starszego, Schola Teatru Węgajty z prowadzącym kantorem Robertem Pożarskim zaśpiewają Mszę św. na Uroczystość św. Jakuba Apostoła. Liturgia rekonstruowana jest na podstawie XII-wiecznego rękopisu Liber Sancti Jacobi (Księga Świętego Jakuba) częściej nazywanego Kodeksem Kalikstyńskim (Codex Calixtinus), który przechowywany jest w bibliotece katedry św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii.

20.30 – Pieśni wędrowne – muzyka nomadów Europy – koncert na dziedzińcu zamkowym

26. lipca (piątek)

20.30 – Zamek – Bazylika św. Jerzego – Miracula Sancti Nicolai – Schola Teatru Węgajty Cuda Świętego Mikołaja to cykl czterech średniowiecznych dramatów muzycznych zapisanych w XII w. w benedyktyńskim opactwie St. Benoit-sur-Loire we Fleury, które opowiadają o cudach dokonanych przez św. Mikołaja i łaskach za jego wstawiennictwem doznanych.

27. lipca (sobota)

20.30 – Zamek – Mała Pasja, czyli opowieść o psie Pana Jezusa – Teatr Latarnia – Spektakl oparty na opowieści wędrowca z “Chłopów” Władysława Rejmonta o pierwszym udomowionym psie.

Codziennie wieczorem, po spektaklach – muzyka tradycyjna z różnych stron świata, do słuchania, do tańczenia i do śpiewania.

Izabela Mellin – Wyczółkowska