DSC05555
25 lipca odbył się koncert Depeche Mode w Warszawie. Trasa koncertowa promuje ich najnowszą płytę ,,Delta Machine’’, która ukazała się 22 marca tego roku. Zbieżność pechowej cyfry trzynaście, 13 – ta płyta w dorobku zespołu, wydana w 2013 roku, wręcz dodała szczęścia nowemu albumowi, który już po trzech dniach pokrył się platyną. Obecnie w Polsce płyta ma status podwójnej platyny.

Album, jest mroczny, ponury obfitujący w brzmienie syntezatorów. Ponoć Martin Gore, kompozytor większości utworów DM, ma tak wielką kolekcję syntezatorów, że aby pomieścić je w jednym pomieszczeniu, trzeba było zbudować nowe studio. Muzycy zapowiadali, że nowy krążek ma nawiązywać do ich najlepszych dzieł ,,Violator” (1990) i ,,Songs of faith and devotion”(1993). Czystym nawiązaniem jest utwór ,,Angel”, gdzie wyraźnie słychać nieco zmodyfikowany bluesowy riff gitarowy z utworu ,,I feel you” (z płyty ,,Songs of faith and devotion”). Jednak nowy album , oprócz tematyki piosenek, średnio nawiązuje do tych płyt. Nie są to już wielowarstwowe utwory jakie tworzyli w latach 80 i na początku l. 90. Po odejściu z zespołu Alana Wildera w 1995 roku, który nadał zimny i industrialny wydźwięk muzyce Depeche Mode, pozostali muzycy chcieli stworzyć nowe brzmienie zespołu, ,,upraszczając’’ aranżacje. Obecnie zespół, będąc jak sama ich nazwa wskazuje, depeszą mody, stara się iść wraz z muzyczną modą. Brzmienie jest zdominowane przez elektronikę. Charakterystyczne bluesowe dźwięki gitary Martina Gore’a można jedynie usłyszeć w utworach ,,Slow” i ,,Goodbye”. Już pierwszy singiel “Heaven”, promujący nową płytę, wzbudzał skrajne emocje. Na drugi singiel zespół wybrał utwór ,,Soothe my soul’’. Jest to jedna z bardziej tanecznych piosenek z nowego albumu, i jak dotąd nieźle sobie radzi na listach przebojów.

“Delta Machine” to mroczna, ambitna, elektroniczna płyta, która potrafi zaintrygować. Najlepiej jej słuchać po zmroku. Płyta szybko się sprzedaje, mamy kolejny nawrót depechomani. Bilety na trasę koncertową zespołu rozeszły się jak świeże bułeczki. Mroczni muzycy powrócą do Polski koncertując w Łodzi 24.02.2014 r.

Aleksandra Degórska