27 sierpień – 4 wrzesień 1914 r. – wojska rosyjskie (armia Niemen) pod dowództwem gen. Rennenkamfa okupują miasto Rastenburg. 27 sierpnia Rosjanie wkraczają do miasta. Około 350 osób zaaresztowanych w mieście i w najbliższej okolicy uwięziono w obozie w Nowej Różance. Zaledwie 17 z nich udało się uwolnić dzięki staraniom burmistrza Piepera i duchownych, reszta została wywieziona do Rosji. W mieście Rosjanie wzięli 11 zakładników i zażądali przyniesienia do ratusza przechowywanej w mieście broni palnej i broni białej. 30 sierpnia Rosjanie wysadzili nastawnię, lokomotywownię, magazyny towarowe i most kolejki wąskotorowej, podpalili składy węgla na dworcu, zabudowania na Charlottenberg (obecna ulica Bałtycka) i budynki gospodarcze lazaretu. Próbowali także wysadzić most kolejowy nad Gubrem. 2 września Rosjanie spalili kasyno przy koszarach grenadierów. 3 września Rosjanie uprowadzili do swojego obozu w Biedaszkach burmistrza Wilhelma Piepera i zmusili mieszkańców do zapłacenia kontrybucji w wysokości 22 tys. marek. 4 września Rosjanie wycofują się. Wyruszyli wówczas z Placu Piłsudskiego (dawniej Wilhelmplatz) i ulicami Konigsbergstrasse (Sikorskiego) i Angerburgstrasse (Traugutta) skierowali się do Srokowa.

30 sierpień 1636 r. – król Polski Władysław IV nakazał kapitanowi z Rastenburga Meinhardowi von Lehndorf, aby nie nakładał kary na mieszkańców Rastenburga, którzy warzą piwo starym zwyczajem. Handel piwa miał się odbywać według przyjętego prawa.

31 sierpień – 13 wrzesień 1703 r. – w tych dniach miasto Rastenburg nawiedziły silne burze z wichurami.

1 września 1435 r. – Bitwa pod Wiłkomierzem podczas wojny polsko – krzyżackiej w latach 1431-1435

1 września 1939 r. – Inwazja Niemiec na Polskę, początek II Wojny Światowej

4 września 1809 r. – urodził się Juliusz Słowacki, jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu

5 września 1451 r. – w Kwidzynie i Malborku zebrali się członkowie Związku Miast Pruskich, w tym reprezentant z Rastenburga, w celu przygotowania odpowiedzi na pismo cesarza i książąt mazowieckich stwierdzających nielegalność Związku

6 września 1503 r. – Przywilej Aleksandra Jagiellończyka, który dał początek Ostrej Bramie