Zrobimy wszystko, by uniknąć podtopień.

Dzień 12 lipca z pewnością zapamięta wielu mieszkańców Kętrzyna. Dlaczego? Bowiem wtedy spadła rekordowa ilość deszczu. W ciągu kilku minut ulice Kętrzyna przemieniły się w rwące potoki, a deszczówki nie nadążały z odbiorem takiej ilości wody. Miasto postanowiło opracować program, aby zapobiegać podobnym sytuacjom.

Ewa Brzostek

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Kętrzynie zanotował, że 12 lipca spadło 64,2 mm wody, czyli 64,2 litry na metr kwadratowy. Podobny wynik został odnotowany w naszym mieście 25 czerwca, gdzie spadło 63,7 l/m2 deszczu. Mimo że takie „urwanie chmury” to na naszych terenach rzadkość, jednak jego skutki były przerażające. W jednej chwili ulice i chodniki zamieniły się w rwące potoki, a gdy żywioł zakończył swoje dzieło, mieszkańcy naszego miasta walczyli z podtopieniami. Woda zalała wiele piwnic i garaży. W wielu miejscach długo jeszcze nie można było przejechać. Miasto postanowiło przystąpić do opracowania programu odprowadzania wód deszczowych, aby w przyszłości takie sytuacje nie miały miejsca.

– Wspólnie z miejskimi wodociągami przystąpiliśmy do analizy stanu deszczówki i opracowania oceny technicznej sieci deszczowej w mieście. Z tych wstępnych analiz wynika, że pewne ciągi deszczowe trzeba będzie zmodernizować, a w niektórych miejscach dobudować nowe kolektory, które będą odbierały zwiększająca się ilość wód deszczowych – informuje Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.

W tym miesiącu Miasto planuje opracować program poprawy odprowadzania wód deszczowych. Ma on zostać przedstawiony Radzie Miejskiej na sesji we wrześniu z wnioskiem, by wprowadzić go do budżetu i realizacji w przyszłym roku. Już teraz wiadomo, że będzie to bardzo duża i kosztowna inwestycja.

– W tej chwili prowadzone są roboty mające na celu bieżącą poprawę funkcjonowania sieci deszczowych w miejscach, gdzie były największe trudności z odbiorem wód – mówi Degórski.

Przewężenia na kolektorach deszczowych zostały zlikwidowane na ulicy Mazurskiej i Wyspiańskiego, a w najbliższym czasie tego typu prace zostaną wykonane w Parku Różanym, ul. Zbożowej i ul. Daszyńskiego.

W planach na przyszły rok jest między innymi modernizacja głównych kolektorów deszczowych w linii od ul. Wileńskiej do rzeki Guber, od Przychodni na ul. Daszyńskiego w kierunku Ogrodu Różanego, dobudowanie nowego kolektora wspomagającego kolektor na ul. Daszyńskiego w kierunku Powstańców Warszawy oraz przebudowa kolektora od ul. Broniewskiego w kierunku ul. Poznańskiej.