Nowy album Pet Shop Boys ,,Electric’’ ukazał się 12 lipca. Krążek obfituje w taneczne rytmy z mocnymi elektronicznymi dźwiękami. Całe szczęście twórczość Anglików nie straciła swojej charakterystycznej melodyjności, a wokal Tennanta jest nadal chłopięcy i uroczy. W porównaniu do wcześniejszej płyty ,,Yes’’ z 2009 roku, widać jak bardzo muzyka brytyjskiego duetu ewoluowała w kierunku czystej elektroniki.

Pierwszy utwór z płyty, czyli ,,Axis’’, został wybrany na pierwszy singiel. Muzycy już na wstępie zaskoczyli elektronicznością swojego nowego materiału, i jak to śpiewa Tennant w tej piosence ,,Electric Energy’’, będzie rozbrzmiewać przez najbliższe 50 minut. Nie zabrakło znowu rosyjskich ,,smaczków’’ na płycie. Już na drugim utworze ,,Bolshy’’ słyszymy tłumaczenie tekstu piosenki na język rosyjski. Trzeci utwór, czyli ,,Love is a bourgeois construct’’ jest czystym nawiązaniem do ich hitów z lat 80., tylko w bardziej nowoczesnej aranżacji. Nawet słychać chór łudząco podobny do brzmienia z ich przeboju ,,Go west’’. Brzmi może troszeczkę kiczowato, ale ma jakiś swój urok. Kolejne utwory są coraz bardziej elektroniczne i z pazurem, rytmiczne, melodyjne, idealnie pasujące na dobrą, sobotnią imprezę. Ciekawymi piosenkami, żywcem wziętymi z dobrego klubu nocnego, są ,,Fluoroscent’’, czy ,,Inside a dream’’. Na albumie znalazł się również cover piosenki Bruce’a Springsteena ,,The Last To Die”.

Warto docenić, że Brytyjczycy stworzyli coś odmiennego, w porównaniu do wcześniejszych płyt. Zapewne poszli wraz z ,,muzyczną modą’’ tworząc bardziej elektroniczne dzieło zdolne rozkołysać nawet najbardziej opornych słuchaczy, choć tanecznego charakteru ich twórczości nigdy nie można było odmówić. Polscy fani Pet Shop Boys będą mogli zobaczyć zespół już 4.09.2013 r. w Ergo Arenie w Gdańsku.

Aleksandra Degórska