FF_RTRWRA_LP_small
Franz Ferdinand to szkocki zespół rockowy, który zadebiutował w 2004 roku albumem ,,Franz Ferdinand’’. Kolejne płyty potwierdzały kunszt muzyków i zwiększały liczbę fanów. Gdy muzycy osiągają wielki sukces bardzo trudno jest utrzymać taki poziom przez dalszy okres kariery. Jednak ich najnowsza płyta potwierdza, że Franz Ferdinand są mistrzami swojego gatunku. Album ,,Right Thoughts, Right Words, Right Action’’ ukazał się 26 sierpnia w sklepach nakładem Domino Recording Company, ale już kilka dni wcześniej można było posłuchać płytę na Deezer.com.

,,Right Thoughts, Right Words, Right Action’’ to ich czwarty studyjny album. Płyta jest nieco mniej taneczna od swojej poprzedniczki ,,Tonight: Franz Ferdinand’’ z 2009 roku. Najnowszy album rozpoczyna się utworem ,,Right Action’’, który został również wybrany na singiel. Już od pierwszej piosenki płytę trzeba słuchać głośno, a wraz z kolejnymi utworami słuchacz automatycznie nastawia głośniej odtwarzacz. Brzmienie zespołu wogóle się nie zmieniło. I chyba tego oczekiwali wszyscy fani. Piosenki trochę jak z lat 60. (szczególnie jeśli chodzi o ,,Bullet’’), taneczny rock, świetne gitarowe riffy, zawadiacki głos Aleksa Kapranosa, nonszalanckie kompozycje, które poprawiają humor. Przy tych piosenkach chce się pojechać na szalone wakacje, tańczyć do rana na plaży i nie przeżywać, co będzie jutro. Dobry rock zachęcający do kołysania biodrami, trochę ironiczny i oderwany od rzeczywistości, a ekscentryczny teledysk do singla ,,Love Illumination’’ tylko to potwierdza. Dziesięć utworów na nowym albumie rozkołysze nawet najbardziej opornych.

Pomimo tego, że na ,,Right Thoughts, Right Words, Right Action’’ nie ma muzycznych eksperymentów, płyta nie jest nudna. ,,Stary, dobry’’ Franz brzmi jak zawsze świetnie, energicznie i na swój sposób figlarnie. Chwytliwe melodie szybko wpadają w ucho i nie chcą z niego wylecieć jeszcze bardzo długo, szczególnie jeżeli chodzi o singiel ,,Love Illumination’’. Nawet nie wtajemniczony słuchacz już po pierwszych taktach piosenek może poznać charakterystyczne brzmienie Franz Ferdinand. ,,Right Thoughts, Right Words, Right Action’’ to kolejna dobra płyta w dorobku Szkotów. Nic dodać, nic ująć.

Zdjęcie ze strony http://www.franzferdinand.com

Aleksandra Degórska