IMG_6098Dr Watt jest dalej pełen energii

Już po raz szósty 17 sierpnia w Kętrzynie odbył się Ogólnopolski Przegląd Zespołów Rockowych „KONFRONTACJE”. Tradycyjnie celem głównym imprezy był konkurs dla wykonawców szeroko pojętego rocka. Nie zabrakło jednak też niespodzianek w postaci występów zaproszonych gości.

Wojciech Caruk

Tegoroczna impreza zorganizowana przez Kętrzyńskie Centrum Kultury po raz pierwszy zagościła na scenie amfiteatru przy ul. Kajki, przyciągając nie tylko występujące zespoły, ale też i wielopokoleniową widownię. Występujący artyści zapewnili zgromadzonym dosyć szeroki przekrój muzyki, od klasycznego hard rocka, przez metal po reggae i ska. Na scenie wystąpiło w ramach konkursu siedem zespołów: Huta Mamuta z Kętrzyna, Stonnard z Chodzieży, BackSly z Białegostoku, Ukryta Strona Miasta z Reszla, Mojra z Giżycka, Last Whisper z Olsztynka, Bren Light Machine z Lidzbarka. Komisja jurorska złożona z muzyków kętrzyńskich kapel miała spory problem z wyłonieniem trójki laureatów. Dlatego też ostatecznie nagrody pieniężne trafiły do czterech grup. Trzecim miejscem podzielili się muzycy Ukrytej Strony Miasta i Last Whisper, drugie miejsce przypadło zespołowi Mojra, natomiast zwycięzcą przeglądu została grupa Stonnard.

– Poziom był całkiem niezły i wyrównany. Mieliśmy dylemat przy jednoznacznym wyborze zwycięzców, jednak widoczne obycie sceniczne zespołu Stonnard przeważyło za ich sukcesem – mówi Paweł Korol, członek jury.

Mimo, że impreza ma charakter ogólnopolski to nie zabrakło na niej kętrzyńskich akcentów. W składzie pochodzącej z Reszla Ukrytej Strony Miasta można było posłuchać kętrzyńskiego gitarzysty, Marcina Krzyżewskiego, który tworzył swego czasu m.in. w zespole Nazir. Z kolei mikrofon i gitarę w olsztyneckim Last Whisper obsługiwał urodzony w Kętrzynie Krzysztof Fieducik. Największą niespodzianką był jednak powrót po prawie 20 – letniej przerwie na scenę legendarnej kętrzyńskiej grupy Dr. Watt. Zespół już w ubiegłym roku zaczął się powoli uaktywniać, nagrywając płytę oraz teledysk, jednak w tym roku po skompletowaniu składu udało się zagrać koncert. W skład reaktywowanej grupy weszli oryginalni muzycy – wokalista Paweł Bielecki, gitarzysta Paweł Korol i basista Jacek Żebrowski. Dołączył do nich drugi gitarzysta Artur Frankowski oraz najmłodszy obecnie w zespole perkusista Jarek Szyszko. Podczas „konfrontacyjnego” koncertu muzycy zagrali swoje utwory, które zostały owacyjnie przyjęte przez fanów muzyki. W setliście można było odnaleźć znany z teledysku przebój „Romeo & Juliet”, hymn Granicy Kętrzyn czy zdobywający czołowe miejsca na listach przebojów „War”. Po muzykach widać było energię i radość grania co zostało nagrodzone wywołanym przez publiczność bisem. Kętrzyński koncert miał być jednorazowym spotkaniem przyjaciół po latach, ale jak się okazuje jeszcze o „wattowych” rockowcach usłyszymy. Kilka dni po festiwalu swoją premierę miał kolejny videoclip do utworu „It isn’t You.

– Planujemy definitywne ukończenie nagrań pierwszej płyty pt. „Changes”, powstanie też teledysk do utworu „War”, a zimą planujemy zagranie kolejnego koncertu w kętrzyńskim City Clubie z warszawską grupą Konkret Menu – mów Paweł Korol, gitarzysta grupy. – Być może w przyszłym roku uda się zagrać parę koncertów na terenie kraju.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wokalista grupy Paweł Bielecki 17 sierpnia wystąpił na scenie ze swoją inną grupą, z którą podbija sceny rockowo – metalowe w całym kraju, legendarnym Hetmanem. Grupa zaserwowała wszystko co ma w swoim repertuarze najlepszego. Można było posłuchać i starych i nowych utworów grupy, która na scenie gości już ponad 20 lat. Muzyka Hetmana to przepełniona energią mikstura hard rocka i heavy metalu, znakomicie sprawdzająca się w koncertowych warunkach. Muzycy udowodnili to na kętrzyńskiej scenie brawurowo wykonując takie kawałki jak „Easy Rider”, „Highway to hell” czy zaśpiewany dwukrotnie na prośbę publiczności, która aktywnie w śpiewaniu uczestniczyła, utwór „Czarny chleb i czarna kawa”.

Zarówno poziom wykonawców jak i przyjęcie ze strony widowni pokazują, że Konfrontacje na stałe wrosły w świadomość fanów rocka. Dlatego też z nadzieją patrzą oni w przyszłość, że w przyszłym roku Organizatorzy staną również na wysokości zadania, kontynuując ideę tej znakomitej imprezy.

Fot. Wojciech Caruk