zdjecie2 7 września br. Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman oraz Miejska Biblioteka Publiczna zaprosili mieszkańców Kętrzyna do czytelni im. Arno Holza mieszczącej się w siedzibie MBP na kętrzyńskim zamku na zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego akcję „Narodowego Czytania”. Czytane były dzieła Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników.

Witold Gagacki

Kętrzyńska edycja odbyła się pod hasłem: „Mocium Panie, Mocium Panie, Kętrzyńskie Fredry Czytanie”. Licznie zgromadzona w czytelni publiczność wysłuchała bajek Aleksandra Fredry takich jak: Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli, Osiołkowi w żłoby dano itp. W wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Kętrzynie. Słowo o Fredrze i jego bajkach przedstawił Szymon Januszanis (nauczyciel Zespołu Szkół Nr 1). Publiczność również brała udział w czytaniu, bawiąc się przy tym do łez. (przy wejściu do czytelni uczestnicy spotkania otrzymali zwinięte w rulon i ponumerowane aforyzmy ze zbioru „Zapiski Starucha”, które odczytywali „wszem i wobec”. Dużo było przy tym śmiechu i refleksji nad trafnością sformułowań i aktualnością tematów i przesłań). Wisienką na torcie kętrzyńskiego czytania Fredry była mini scenka z „Zemsty” (Cześnik Raptusiewicz dyktuje list Dyndalskiemu) w role cześnika wcielił się Burmistrz – Krzysztof Hećman, zaś w Dondalskiego dyrektor biblioteki – Witold Gagacki. Publiczność obu „aktorów” nagrodziła gromkimi brawami. Burmistrz poinformował wdzięczną publiczność, że w przyszłości mogą liczyć na więcej, ponieważ biblioteka uzyskała znaczące środki (247 tyś zł) na prace adaptacyjne i wyposażenie (w tym sceną, która znajdzie się w czytelni dla dzieci). Na zakończenie dyrektor Gagacki zaprosił publiczność na projekcję filmu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Wajdy z udziałem takich sław jak Janusz Gajos, Daniel Olbryski czy Andrzej Seweryn.

Ideą przyświecającą inicjatywie „Narodowego Czytania” było przypomnienie, uzmysłowienie nam wszystkim, że kształtują nas te same lektury, że czytanie wybitnych autorów piszących o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Uczestnicy kętrzyńskiego spotkania z Fredrą swoją obecnością i chęcią wspólnej zabawy byli żywym potwierdzeniem tej idei.