191130
Pojazdy komunikacji miejskiej będą najwyższej klasy

Przetarg ogłoszony przez PGK „Komunalnik” na zakup nowych autobusów wygrała firma SOLARIS Bus & Coach S.A. z Bolechowa. Mimo, że wpłynęła tylko jedna oferta to kierowców jeżdżących starym taborem bardzo ucieszyła ta wiadomość. Dlaczego? Ponieważ są to autobusy wysokiej jakości.

Ewa Brzostek

Cztery nowiutkie autobusy produkowane przez firmę Solaris mają pojawić się w Kętrzynie już pod koniec roku. Będą to pojazdy niskopodłogowe, 10 metrowe z wyposażeniem gwarantującym najwyższą jakość podróży. Klimatyzacja, nagłośnienie, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, system zliczania pasażerów, wyświetlacze kierunku jazdy, elektroniczne kasowniki, specjalne miejsce dla osoby niepełnosprawnej to tylko niektóre bajery, które mieszkańcy naszego miasta odkryją podczas podróży ulicami Kętrzyna nowoczesną komunikacją miejską.

– To są autobusy dwudziestego pierwszego wieku. Chcemy wyprzedzić standard, po to, aby służyły one naszym pasażerom przez najbliższe kilkanaście lat. Jestem przekonany, że nowy tabor w zupełności zaspokoi potrzeby mieszkańców Kętrzyna – uważa Roman Świtaj, prezes PGK „Komunalnik”.

Zdanie to podzielają też kierowcy, którzy testowali autobusy firmy Solaris i doskonale wiedzą jaki jest komfort jazdy tą marką.

– Super, to są bardzo dobre autobusy. Solaris to porządna firma, więc wybór ten jak na nasze warunki kętrzyńskie to strzał w dziesiątkę – przyznaje Wojciech Maciszewski, wieloletni kierowca PGK „Komunalnik”.

– To tak jakby przesiąść się z poloneza do mercedesa. Dosłownie rewelacja. Tego typu pojazdy jeżdżą w krajach europejskich Austria, Niemcy, Belgia. To są autobusy najlepszej klasy. Cena, jakość wykonania, wyposażenie, trwałość – wychwala atrybuty autobusów Wojciech Kamiński, Kierownik Zespołu Obsługi Wewnętrznej.

Mimo całej euforii są też głosy wyrażające niepokój co do długości nowych pojazdów.

– Razem z burmistrzem byliśmy w Malborku, gdzie oglądaliśmy 10 metrowe autobusy. Byliśmy także w Olsztynie i patrzeliśmy na 12 metrowe. Wspólnie jednak doszliśmy do wniosku, że te mniejsze są idealne jak na nasze miasto i w zupełności zaspokoją potrzeby mieszkańców – zapewnia Roman Świtaj.

W autobusie zmieści się 70 osób, w tym 25 miejsc jest siedzących. Nowy tabor będzie wzięty w leasing na 10 lat. Oznacza to, że koszty komunikacji miejskiej zostaną na tym samym poziomie, a dodatkowo miasto zyska nowe autobusy.