Jaracz Tolek Banan plakat_maly
Stawiam na Tolka Banana

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 104 miejscowości w całej Polsce. W Kętrzynie zobaczymy spektakl „Stawiam na Tolka Banana”.

Beata Szuksztul

W tym roku program Teatr Polska organizowany jest po raz piaty. Zgłosiło się 105 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 15 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Objazdy będą trwały od 15 lipca do 5 grudnia 2013 roku. W Kętrzynie już 23 września będziemy mogli obejrzeć spektakl pt. „Stawiam na Tolka Banana”.

Słowa „kultowa”, „kultowy” jakże często i pośpiesznie nadużywane w pijarowskiej retoryce naszych czasów, akurat w przypadku powieści „Stawiam na Tolka Banana” i jej telewizyjnej adaptacji znajdują swoje pełne i najwłaściwsze uzasadnienie. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia losy piątki nastolatków śledził praktycznie cały kraj, odnajdując w nim rysy nieucukrowanej, prawdziwej rzeczywistości młodych ludzi. Towarzysząca obrazowi piosenka „Ballada o Tolku Bananie” stała się „hymnem niepokornych”, a zarazem kanonem ogniskowego i włóczęgowskiego repertuaru, idealnie oddawała romantyczną aurę wolności, buntu i kontrkultury. Słowo „muka”, istniejące w powieści na prawach młodzieżowego slangu, przeniknęło do codziennego języka jako synonim rezolutnej odpowiedzi na krępujące lub nieistotne pytanie.

Powieść Adama Bahdaja opowiada o losach bandy nastolatków, wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nie znajdujących dla siebie miejsca w świecie porządkowanym przez propagandę socjalistycznego dyktatu, jak i mieszczańskiej stabilizacji. Do bandy dołącza Julek, chłopiec z dobrego domu, doświadczając inicjacji w prawdziwy, często brutalny świat „nizin społecznych”. Grupa zafascynowana jest tajemniczą postacią Tolka Banana, uosobieniem heroizmu, męstwa i przede wszystkim niezależności. Tolek Banan jest dla nich obietnicą burzliwego i ekscytującego życia.

Olsztyńska realizacja będzie wariacją na temat utworu Bahdaja. Reżyser, zachowując ramy fabularne utworu, przenosi akcję spektaklu we współczesność, uwzględnia dzisiejszy kontekst społecznych uwarunkowań. Jednakże cel pozostanie niezmienny: „trudna młodzież” jest nierzadko lepsza od „łatwej”. Trzeba jedynie w „trudnej” młodzieży dostrzec lustro, które odbija niepokoje, tęsknoty i niespełnione marzenia nas wszystkich oraz chęć budowania lepszego świata poza ideologicznymi i moralnymi pułapkami tego, co dozwolone i tego, co zabronione.

adaptacja: Piotr Rowicki, reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, scenografia: Matylda Kotlińska, kostiumy: Grupa Mixer, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko, obsada: Agnieszka Giza, Katarzyna Kropidłowska, Jarosław Borodziuk, Radosław Hebal, Grzegorz Jurkiewicz, Paweł Parczewski, Marcin Tyrlik

23 września (poniedziałek), godz. 18. Miejsce: sala kinowo – widowiskowa kina „Gwiazda”, ul. Sikorskiego 24 a. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina „Gwiazda”.