OLYMPUS DIGITAL CAMERAMy, ludzie z miasta Kętrzyn i Svietłyj wygrywamy sercami i pracą

W ramach współpracy partnerskiej pomiędzy Kętrzynem, a położonym w Obwodzie Kaliningradzkim miastem Svietłyj nasze miasto odwiedziła rosyjska delegacja biorąc udział w obchodach Dnia Miasta Svietłyj. Impreza odbyła się 7 września, a w jej programie znalazł się szereg atrakcji sportowych i artystycznych.

Wojciech Caruk

Uroczystości rozpoczęto na sportowo. Na Pl. Piłsudskiego odbył się VI Ogólnopolski Turniej Streetballa, w którym oprócz Kętrzyna i reprezentacji innych polskich miast wzięli udział koszykarze ze Svietłego, Kaliningradu i Bałtyjska. Wielbiciele zapasów mogli w Hali MOSiR podziwiać zacięty mecz zapaśników w stylu wolnym, w którym udział wzięły reprezentacje Kętrzyna i Svietłego. Główna część obchodów odbyła się w kętrzyńskim amfiteatrze, gdzie na scenie wystąpili artyści z zespołów działających w ośrodku kultury naszych rosyjskich partnerów. Zgromadzona publiczność mogła podziwiać zarówno występy taneczne, jak i wokalne prezentacje w wykonaniu grup dziecięcych i dorosłych. Wydarzenie było również okazją do spotkania władz obu miejscowości. Polską stronę reprezentowali Burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman oraz jego zastępca Andrzej Degórski. Ze strony rosyjskiej głównym gościem był Mer Miasta Svietłyj Siergiej Lutarewicz.

– Żyjemy obok siebie już od wielu lat – mówi burmistrz Krzysztof Hećman. – Niełatwa była historia Polski i Rosji, ale tam gdzie coś nie jest łatwe, może powodować chęć pokonania wspólnych słabości. My, ludzie z miasta Kętrzyn i Svietłyj wygrywamy sercami i pracą, wspólnymi spotkaniami i działalnością, tą młodzieżą, która dzisiaj brała udział w zawodach i występach – podkreśla burmistrz.

Mer Svietłego, Siergiej Lutarewicz pokusił się również o krótką ocenę współpracy z naszym miastem.

– Cały czas podziwiamy Kętrzyn i dostrzegamy szereg zmian, jakie w nim zachodzą – mówi Mer. – Przyjeżdżamy tutaj często z aparatami, robimy zdjęcia i potem dyskutujemy, co możemy przenieść do naszej miejscowości. Obecnie przy współpracy z Kętrzynem realizujemy dwa projekty, jednak na nich na pewno nasza współpraca się nie skończy – obiecuje Siergiej Lutarewicz.

Goście mieli okazję również zwiedzić nasze miasto i jego okolice, odwiedzając m.in. Mazurolandię koło Gierłoży.

Kętrzyn współpracuje ze Svietłym już od ośmiu lat. W ramach tej kooperacji przeprowadzono szereg wymian i projektów o charakterze kulturalnym, turystycznym i ekonomicznym.