OLYMPUS DIGITAL CAMERAKabel opóźnił inwestycję przy czwórce
Budowa hali sportowej przy czwórce ruszyła pełną parą. Obserwowaliśmy jak stary obiekt zostaje wyburzony, a w jego miejsce do końca roku miała stanąć nowa hala sportowa w stanie surowym. Miała, bo na razie jest tam tylko dziura w ziemi. Co się stało?

Ewa Brzostek

Inwestycja ruszyła z kopyta i raptem wszystko jakby ucichło. Przez półtora miesiąca praktycznie nic się nie działo. Obiecanej hali jak nie było, tak nie ma. Po wyburzonym obiekcie sportowym został tylko pusty plac, a potem dziura w ziemi. Co opóźniło inwestycję?

Okazało się, że winnym wszystkiego jest kabel elektro-energetyczny, który trzeba było przenieść poza teren budowy.

– Przy robieniu wykopu pod fundament okazało się, że tuż przy siatce od strony przedszkola biegnie bardzo delikatny kabel olejowy średniego napięcia. Prace w tym miejscu musiały zostać wstrzymane ze względu na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia – informuje Karol Kwiatkowski, inspektor ds. inwestycji przy Urzędzie Miasta.

W takiej sytuacji musiała zostać uruchomiona cała procedura postępowania. Między Miastem a Energą Olsztyn zostało zawarte porozumienie na przebudowę kabla. Zakład energetyczny musiał ogłosić przetarg, aby wyłonić wykonawcę tego przedsięwzięcia. Kiedy wszystkie procedury zostały spełnione można było przenieść kabel na sąsiednią działkę. To jednak opóźniło inwestycję.

To nie jeden problem, który napotkał wykonawca inwstycji z Białegostoku.

– Biorąc pod uwagę, że działka, na której odbywa się budowa jest ciasna, bo z jednej strony stoi budynek szkoły, obok przedszkola, a z drugiej strony znajduje się boisko musieliśmy jeszcze zabezpieczyć płytę boiska ścianką szczelną, aby nie osunęła się przy wykonywaniu prac – informuje Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.

W tej chwili wszystkie kolizje zostały usunięte i budowa znowu ruszyła pełną parą.

– Myślę, że pogoda nam sprzyja i mimo trudności zakładany plan budowy hali sportowej na ten rok zostanie wykonany – podkreśla Kwiatkowski.

W ostatni czwartek odbyło się pierwsze spotkanie powołanej rady budowy złożonej z przedstawicieli Urzędu Miasta oraz wykonawcy. Mają się one odbywać co dwa tygodnie, aby na bieżąco omawiać postępy prac przy realizacji inwestycji.