DSC01115Dla bezpieczeństwa – kontrole i przeglądy

Przed nami okres zimowy i okres grzewczy, a wraz z nim jak co roku nastąpi wzrost interwencji strażackich związanych z pożarami w urządzeniach i instalacjach grzewczych, kominowych i wentylacyjnych. Pełne ręce roboty mają także w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej “PIONIER”, gdzie na bieżąco trwają przeglądy. Działania te odbywają się co roku w trosce o bezpieczeństwo Kętrzynian.

Ewa Brzostek

W Kętrzynie jest duże skupisko domków jednorodzinnych i kamienic, w których w okresie zimowym pali się w piecach węglem i drzewem. Ta pora roku niestety nie zwalnia strażaków z pracy. Dlaczego?

– Zazwyczaj o tej porze roku niestety wybucha wiele pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń i instalacji grzewczych oraz nieterminowym czyszczeniem przewodów kominowych i palenisk lub co jeszcze gorsze w ogóle brakiem tego typu czyszczenia – mówi mł. bryg. Szymon Sapieha, rzecznik prasowy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.

– Wprawdzie ustawodawca zwolnił właścicieli budynków jednorodzinnych od zatrudnienia kominiarzy do usuwania zanieczyszczeń, nie mniej jednak bardzo zachęcam do tego, aby prace te zlecać osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje kominiarskie, a co za tym idzie również doświadczenie w tym zakresie, gdyż jak pokazuje życie i strażackie statystyki samodzielne czyszczenie często bywa nieskuteczne – dodaje.

Najczęstsze przyczyny powodujące pożary w okresie grzewczym to: użytkowanie uszkodzonych piecyków, kuchenek i innych urządzeń grzejnych, użytkowanie popękanych nieszczelnych przewodów kominowych oraz skorodowanych poprzepalanych rur dymowych, używanie cieczy palnych do rozpalania w piecach, brak wyizolowania urządzeń grzewczych od materiałów palnych, nieterminowe czyszczenie przewodów kominowych lub brak tego typu czyszczenia, gromadzenie się sadzy w tych przewodach czy pozostawienie bez dozoru urządzeń grzejnych typu „farelki, słoneczka”, itp.

Strażacy zachęcają, aby zlecić czyszczenie przewodów kominowych, które kosztuje ok. 100 – 200 zł w zależności od firmy.

– Myślę, że nie jest to wygórowana kwota w porównaniu z tym, co możemy stracić. W tego typu pożarach ludzie często tracą dorobek całego życia, a niejednokrotnie również zdrowie i samo życie. Dodać należy tylko, że komin uszkodzony w wyniku pożaru praktycznie nie nadaje się już do eksploatacji, a koszty jego naprawy lub budowy nowego są bardzo duże – podkreśla Szymon Sapieha.

W ubiegłym roku kętrzyńscy strażacy interweniowali w tego typu pożarach kilkadziesiąt razy. Są to na pozór nie groźne pożary sadzy w kominach, które przecież mogą stać się przyczyną ogromnej tragedii. Tym bardziej, że istnieje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Inny charakter mają prace przygotowawcze do sezonu grzewczego w blokowiskach na kętrzyńskich osiedlach. Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa “PIONIER” już na początku września opracowuje strategię działań na cały okres zimowy.

– Pierwsze działania to przeglądy wentylacji, instalacji gazowych, piecyków. Są to coroczne przeglądy budowlane, elektryczne i instalacji gazowych, aby sprawdzić czy nie ma gdzieś wadliwej wentylacji i czy wszystkie przewody są szczelne – informuje Roman Szydłowski, Prezes Zarządu SM „Pionier”.
Kolejne działania to konserwacje zaworów w piwnicach, gromadzenie piasku i sprzętu do odśnieżania, porządkowanie terenu.

– Co do ogrzewania mieszkań na osiedlach to współpracujemy z ciepłownikami i już odkręciliśmy ciepło, choć warunki pogodowe na razie są sprzyjające. Mieszkańcy mogą sobie sami już regulować ciepło. Mamy o tyle dobrze, że nie mamy w swoich zasobach domów z ogrzewaniem piecowym, więc odpada nam to co robi straż pożarna – mówi Roman Szydłowski.