studniaZbierając makulaturę możesz podarować komuś kubek wody

Po trwającej około 50 lat wojnie domowej między islamską północą i chrześcijańskim południem został utworzony autonomiczny Sudan Południowy. Po długoletniej wojnie kraj jest wyniszczony. Brakuje wszystkiego, a najbardziej wody. Możemy pomóc, zbierając makulaturę.

Zofia Grudna

Sudan Południowy leży pomiędzy Sudanem od północy, Republiką Środkowoafrykańską od zachodu, Kongo, Uganda i Kenią od południa i Etiopią od wschodu. Zamieszkuje tam około 10 milionów ludności, z czego około 7 milionów nie ma dostępu do wody zdatnej do picia.

W tej chwili brakuje tam wszystkiego: żywności, pracy, dróg, szpitali, szkół. Największym brakiem jest jednak woda zdatna do picia. Obecnie społeczeństwo choruje na poważne choroby zakaźne, związane z istniejącą brudną wodą jedynie dostępną. Jest bardzo wysoka umieralność wśród niemowląt i dzieci do lat pięciu i wynosi 112 zmarłych dzieci na 1000 urodzeń. Również wysoka jest umieralność wśród rodzących matek, umiera około 2000 na 100 000 kobiet.

Cała wrażliwa społeczność pośpieszyła z pomocą. Wśród nich jest również Polska. Reprezentuje ją Polska Akcja Humanitarna, misjonarze jezuiccy i wolontariusze.

My też możemy przyczynić do poprawy sytuacji budując studnie głębinowe z wodą pitną na terenie Sudanu Południowego zbierając makulaturę. Koszt jednej studni to kwota 45 tys. zł.

Liczy się każdy papierek: opakowania po mące, cukrze, kisielu, budyniu, chlebie, lekach, zużyte serwetki papierowe, rolka po papierze toaletowym, przeczytane gazety, papier z niszczarki, stare książki itd. Najmniejszy skrawek papieru, może stać się łańcuszkiem wspaniałych serc. 1 kilogram makulatury to 75 litrów wody pitnej.

Bardzo proszę o włączenie się wszystkich w realizację tego szczytnego celu, szkoły, instytucje, mieszkańców.

Makulaturę odbierze umówiony przedstawiciel skupu w terminach: 30 października 2013 r. i 2 grudnia 2013 r.

Chcesz pomóc?

Skontaktuj się z organizatorem akcji: mgr inż. Zofia Grudna, tel. 504 84 25 27.