P1010440Podsumowali wakacyjne wyjazdy

Uczestnicy kętrzyńskich Warsztatów Terapii Zajęciowej na nudę narzekać nie mogą. Oprócz szeregu aktywności i zajęć mogą korzystać z całej masy innych atrakcji. Sezon wakacyjny obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.

Wojciech Caruk

Sezon letni podopieczni WTZ zainaugurowali już 27 czerwca wyjeżdżając do Elbląga. Tam mieli okazję zwiedzić Stare Miasto i kościół św. Mikołaja, a także spotkali się z kolegami i koleżankami z WTZ Elbląg. W lipcu przedstawicieli warsztatów można było spotkać na Jarmarku św. Jakuba w kętrzyńskim zamku. Każdy mógł podziwiać wykonane przez nich wyroby rękodzielnicze, które można było zakupić za symboliczną złotówkę. Chętni wzięli też udział w pokazie walk rycerskich. Prace wykonane przez uczestników zajęć można było też obejrzeć 5 lipca pod Ratuszem, gdzie WTZ wsparły ogólnopolską akcję na rzecz osób niepełnosprawnych, jaką była wyprawa „Równość i godność”. Na zaproszenie WTZ Kolno przedstawiciele Kętrzyna wzięli udział w konkursie latawca, zajmując drugie miejsce oraz uczestnicząc w szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatora. Istotnym i ciekawym wydarzeniem była wycieczka edukacyjna po Mazurach, która odbyła się 24 lipca. Uczestnicy mieli okazję przejechać przez okolice Doliny Rospudy, zwiedzając kolejno piramidę w Rapie, Banie Mazurskie i mosty w Stańczykach. Również tereny Podlasia znalazły się na szlaku kolejnej wyprawy, która odbyła się w dniach 30 – 31 lipca. Pierwszego dnia zwiedzali Sokółkę. Drugiego dnia odwiedzili wieś Kruszyniany, w której do dziś mieszka niewielka mniejszość tatarska. Tutaj kętrzynianie zwiedzili meczet, mizir- cmentarz tatarski oraz zjedli pyszny tatarski posiłek u Dżanety. Mogli również obejrzeć jurtę tatarską, a następnie przejść ścieżką ekologiczną w parku Poczopek, który jest efektem pracy nadleśnictwa w Krynkach. Warsztatowicze odwiedzili też szlak głazów narzutowych. W sierpniu kętrzynianie wzięli udział w II Plenerowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Olecku.

– Braliśmy udział w sześciu konkurencjach: prezentacja multimedialna, malowanie na płótnie, decoupage, haft krzyżykowy, płaskorzeźba, rzeźbienie w arbuzie – mówi Ryszard Przybyliński, kierownik kętrzyńskich WTZ. – Władek, uczestnik naszego warsztatu, zajął drugie miejsce w kategorii decoupage.

Jednak aktywność warsztatów na samych wakacjach się nie skończyła. We wrześniu atrakcją była trzydniowa wycieczka do Trójmiasta. W czasie tego wyjazdu uczestnicy odwiedzili m.in. Akwarium Morskie w Gdyni, spotkali się z prezydentem tego miasta Wojciechem Szczurkiem, zwiedzili fokarium w Helu oraz zoo w gdańskiej Oliwie. Ekipa WTZ Kętrzyn, na zaproszenie przyjaciół z Olszewa Węgorzewskiego, pojechała na VII Festiwal Osób Niepełnosprawnych „Magiczny mikrofon”, który odbył się 20 września. Dzień później dziewięciu panów wystartowało w Ostródzie w zawodach sportowych.

– Ten rok upływa nam bardzo aktywnie – dodaje Ryszard Przybyliński. – Jednak nie kończymy na tym naszych działań. Oprócz stałych zajęć, jakie prowadzimy w obiekcie przy ul. Budowlanej, szykujemy jeszcze kilka interesujących wydarzeń, które będą miały miejsce w tym i w następnym roku.

Fot. Archiwum WTZ