holzaporBył pierwszy, błękitny dzień wiosny, kiedy w królewsko-pruskiej uprzywilejowanej aptece Pod Czarnym Orłem przyszedłem na świat

26 października w 84.rocznicę śmierci Arno Holza odbędzie się w Kętrzynie Międzynarodowe Sympozjum Historyczno-Literackie, już drugie w tym roku, a trzecie w historii naszego miasta. Kończy ono Rok Arno Holza. Swoją obecność zapowiedzieli intelektualiści z całej Polski i za granicy. Wykłady poświęcone sylwetce i twórczości tego pisarza, sprawią, że „jego pamięć będzie świecić jak gwiazda”.

Eugeniusz Tokarzewski

Arno Holz urodził się w naszym mieście. Tu spędził dzieciństwo, a w okresie berlińskim pisało o Rastenburgu z nostalgią jako „raju utraconym”, „zielonej ojczyźnie”, „czerwonych dachach Rastenburga”, „palarni kawy” i kościele św. Jerzego.

Trzecie sympozjum jeszcze przed nami, a już wiemy, że będzie to prawdziwa intelektualna przygoda, ponieważ na zaproszenie Miasta odpowiedziało wielu pracowników naukowych między innymi z Kielc, Wrocławia, Olsztyna, a także z Kijowa, Kaliningradu, Monachium, Stuttgartu. Duże nadzieje wiążemy z wykładowcami niemieckimi, ponieważ Arno Holz ciągle żyje w cieniu wielkiej literatury niemieckiej. Ciekawe dlaczego ciągle w cieniu? Swój przyjazd potwierdzili prof. Gesine Schiewer oraz dr David Weller, autor książki biograficznej poświęconej Arno Holzowi.

Przy tak dużym zainteresowaniu problematyką Arno Holza i ograniczonych ramach czasowych konferencji w Kętrzynie, organizatorzy już myślą o zorganizowaniu na wiosnę 2014 roku czwartego międzynarodowego sympozjum historyczno-literackiego.

Najbliższe kończy obchody Roku Arno Holza w Kętrzynie. Warto przy tej okazji postawić sobie proste pytanie: co było najważniejsze? Poeta pisał: „ Rozpierzchły się moje prochy, moja pamięć świeci jak gwiazda”. Miasto Kętrzyn, by zachować pamięć niedoszłego Noblisty z okazji 150.rocznicy jego urodzin wydało drukiem wiele pozycji książkowych, wśród nich „Fantasusa”. Jest to największy sukces literacki Arno Holza, dzieło, które zdecydowało o jego miejscu w historii literatury. Książka, która była najpierw zbiorem wierszy, a później poematów, które autor przez całe twórcze życie rozwijał, doczekała się w Kętrzynie kompletnego wydania w oryginalnej wersji językowej z lat 1898-99 i przekładu na język polski.

Uroczystość objął Honorowym Patronatem Sekretarz Stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski.

PROGRAM
25 października (piątek) 2013 roku

17.00 – Wykład prof. dr. Helmuta Wagnera – „Kant jako zwiastun Ligi Narodów i Unii Europejskiej.”

26 października (sobota) 2013 roku

13.00 – Uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową w miejscu, gdzie stał dom, w którym urodził się Arno Holz – słowo w hołdzie poecie wygłosi Eugeniusz Tokarzewski (ul. Rycerska )

14.00 – Inauguracja międzynarodowego sympozjum historyczno-literackiego w 84 rocznicę śmierci poety „Arno Holz i jego dzieło” (Sala Rycerska kętrzyńskiego zamku Plac Zamkowy 1).

1.Powitanie zaproszonych gości: Witold Gagacki, dyrektor MBP w Kętrzynie.

2.Otwarcie sympozjum i podsumowanie dotychczasowych działań w ramach Obchodów Roku Arno Holza w Kętrzynie: Krzysztof Hećman, Burmistrz Miasta Kętrzyn.

3. Prezentacja uczestników i tematów sympozjum „Arno Holz w 84 rocznicę śmierci poety”: Witold Gagacki, dyrektor MBP w Kętrzynie.

4. Przewodnictwo sympozjum: dr Krzysztof Szatrawski.

5. Wykłady:

dr Krzysztof Szatrawski: „Wokół biografii twórcy „Fantazusa”

dr David Weller: „Co jeszcze można powiedzieć o Arno Holzu”

prof. Gesine Schiewer: „Arno Holz inspiratorem modernistycznej literatury początku 20 wieku.”

17.00 – Zamknięcie sympozjum (podsumowanie dorobku): dr Krzysztof Szatrawski

17.10 – Podziękowanie uczestnikom, (wręczenie aktów lokacyjnych, książek, monet): Krzysztof Hećman, Burmistrz Miasta Kętrzyn.

17.15 – Koncert poezji śpiewanej Wojtka Gęsickiego.