Miasto i Powiat wspólnie wyremontują osiem ulic

Miasto i Powiat właśnie zawarły wspólne porozumienie, co do planów drogowych na następny rok. Oba samorządy zamierzają wyremontować osiem. Na początku 2014 roku będzie również wiadomo, czy na realizację tych zadań otrzymają dofinansowanie z zewnątrz.

Ewa Brzostek

Oba samorządy mają wyremontować pięć ulic powiatowych, czyli Kasprowicza, Kraszewskiego, Dworcową, Reymonta i Orkana oraz trzy ulice miejskie, Zieloną, Sadową i Małą. Prośba o udzielenie pomocy finansowej i propozycja wspólnej realizacji inwestycji drogowych wyszła ze strony Starostwa Powiatowego, które złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach wieloletniego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – II Etap Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój.

– Biorąc pod uwagę obowiązującą punktację oceny wniosków, korzystniejsze jest złożenie wniosku we współpracy finansowej i rzeczowej z innymi jednostkami. Zwiększa to szansę na otrzymanie dotacji – argumentował Tadeusz Mordasiewicz, Starosta kętrzyński w piśnie skierowanym do Krzysztofa Hećmana, burmistrza Miasta Kętrzyn.

Wspólna inwestycja obejmuje łącznie 3,1 km dróg. Koszt przebudowy ośmiu ulic jest szacowany na około 7 mln złotych. Jeśli Starostwo otrzyma dofinansowanie nawet do 50%, to udział w kosztach Powiatu Kętrzyńskiego i Miasta Kętrzyn będzie kształtował się w granicach około 3,5 mln złotych.

Propozycja ta spotkała się z aprobatą Miasta, które już podpisało odpowiednie porozumienie deklarując chęć współpracy.

– Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa. Na wspólnym spotkaniu ustaliliśmy, że aby odciążyć Starostwo, to my w całości sfinansujemy remont ulic miejskich, czyli Zielonej, Sadowej i Małej, a Starostwo zapewni finansowanie remontu pięciu ulic powiatowych – mówi Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.

Na początku 2014 roku będzie wiadomo czy, i ile pieniędzy otrzyma Starostwo z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Co się stanie jeśli nie otrzyma dotacji?

– Będziemy realizować remonty tych ulic odcinakami, uwzględniając w pierwszej kolejności te, które są w najgorszym stanie technicznym. Tak czy owak będziemy działać wspólnie z miastem – informuje Barbara Ćwiek z Wydziału Architektoniczno-Budowlanego w Starostwie Powiatowym w Kętrzynie.

Wygląda na to, że od nowego roku nie tylko ulica Limanowskiego będzie wyremontowana kompleksowo, ale także ulice znajdujące się w tym kwartale. Trwające jeszcze prace remontowe na ulicy Limanowskiego mają potrwać do 21 grudnia. Po wigilijnego karpia Kętrzynianie tam mieszkający pojadą już po nowej nawierzchni.