dzien_otw_28przPonad 300-osobowa grupa dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z Kętrzyna, Bartoszyc i Górowa Iławeckiego uczestniczyła 28 października br. w Dniu Otwartym Straży Granicznej.

Na uczestników przedsięwzięcia czekały liczne atrakcje przygotowane przez komendę Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG i Centrum Szkolenia SG. Najpierw goście zostali przywitani przez organizatorów w auli, a potem z przydzielonym dla każdej grupy z osobna opiekunem w mundurze przemierzyli ścieżkę edukacyjną.

Funkcjonariusze zaznajomili swoich podopiecznych z zadaniami formacji zarówno w symbolicznym przejściu granicznym, jak i przy stanowiskach ze sprzętem służbowym oraz wyposażeniem specjalnym. Każdy przedszkolak i uczeń otrzymał obraz linii papilarnych swoich dłoni i dowiedział się jak postępować w przypadku ataku niebezpiecznego zwierzęcia. Przewodnik psa służbowego wytłumaczył zasady bezpieczeństwa.

Ciekawostką dla uczestników okazały się wszystkie punkty związane z podróżamii i obowiązkami każdego pasażera na lotnisku. Najmłodsi odwiedzili Centrum Doskonalenia Technik Interwencji na Pokładach Statków Powietrznych, zobaczyli urządzenie do prześwietlania bagażu, a także przeszli przez bramkę do wykrywania metali.

Zwiedzający mogli również wejść na strzelnicę oraz halę sportową. Bardzo ważnym elementem Dnia Otwartego był pokaz pierwszej pomocy. Poprzez praktyczne ćwiczenia dzieci i młodzież poznali jak postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Najmłodsi pochwalili się wiiadomościami na temat numerów alarmowych.

Jednym z punktów programu była ciekawa lekcja historii połączona z wystawą najlepszych ekspontow formacji granicznych. Funkcjonariusz Cetrum Szkolenia SG przebrał się w mundur z prywatnej kolekcji pochodzący z czasów Korpusu Ochrony Pogranicza.

Dziękujemy uczestnikom za zainteresowanie naszą służbą. W przedsięwzięciu udział wzięli: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie i Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Klucz” w Kętrzynie, grupy z Przedszkola Publicznego nr 9 w Bartoszycach i Przedszkola „Puchatek” w Kętrzynie, a także młodzież: uczniowie z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim, w tym klasa mundurowa oraz reprezentanci Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie.

st.chor. SG Anna Mauch
wz. Rzecznika Prasowego
Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej