OLYMPUS DIGITAL CAMERAMiłośnicy jednośladów będą mieli swoją trasę.

Miasto planuje rozpocząć budowę ścieżek rowerowych na terenie Kętrzyna. Pierwszy szlak ma łączyć wylot na Wilczy Szaniec z wylotem na Świętą Lipkę i przebiegać przez atrakcyjne krajobrazowo miejsca. Sukcesywnie będą powstawały kolejne trasy, które z pewnością docenią miłośnicy jednośladów.

Ewa Brzostek

Temat budowy ścieżek rowerowych został ujęty już w tegorocznym budżecie. Na początku pod hasłem „opracowanie koncepcji”, po zmianach w budżecie dokonanym podczas sesji Rady Miasta z 24 października będzie to „opracowanie projektu budowy ścieżek rowerowych”. Na ten cel przeznaczono kwotę 30 tysięcy złotych. Jaka jest różnica między opracowaniem koncepcji, a projektem?

– Zasadnicza, ponieważ w ten sposób płacimy tylko za projekt. Powołaliśmy zespół złożony z pracowników i radnych, któremu przewodniczyłem. Uznaliśmy, że możemy sami opracować koncepcję ścieżek rowerowych. Po pierwsze zrobimy to bezpłatnie i w najlepszych wariantach, bo przecież doskonale znamy nasze miasto – informuje Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.

Głównym założeniem koncepcji jest to, aby w pierwszym etapie połączyć w całość fragmenty ścieżek rowerowych już istniejących. Trasa będzie przebiegała od Kruszewca poprzez ulicę Mazowiecką do Ronda Solidarności, dalej ul. Bałtycką i Szpitalną, dookoła jeziorka, ul. Reja do Urzędu Miasta i dalej jedna gałąź będzie biegła ul. Różaną, a druga ul. Wojska Polskiego do Ronda Kombatantów i ul. Westerplatte zbiegając się przy ul. Sikorskiego do Ronda Rogaczewskiego i ul. Gdańskiej. W ten sposób z jednej strony będziemy mogli pojechać rowerem do Gierłoży, a z drugiej do Świętej Lipki i Reszla.

– Obecnie przystępujemy do wykonania projektu technicznego tego odcinka Przyjęliśmy zasadę, aby w kolejnych etapach doprojektowywać kolejne trasy rowerowe, aby jednośladem można było poruszać się po całym mieście – zdradza Andrzej Degórski.

W planach jest stworzenie trzech kolejnych szlaków rowerowych. Jeden ma obejmować całe osiedle Piastowskie, drugi ma przebiegać przez ul. Poznańską do Starego Miasta i dalej ul. Dworcową w stronę Wilczego Szańca, a trzeci ma obejmować osiedle domków jednorodzinnych w okolicy lasku na Górce Poznańskiej.

– W ten sposób stworzymy taką pajęczynę, która będzie obejmowała najbardziej atrakcyjne miejsca w Kętrzynie pod kątem krajobrazowym i zabytkowym. Jest to przede wszystkim odpowiedź na sygnały mieszkańców, którzy zgłaszali brak ścieżek rowerowych w naszym mieście. Było to doskonale widoczne podczas ich głosowania nad Budżetem Obywatelskim. Świadczy to tylko o tym, że chcemy aktywnie i zdrowo żyć. Naszym pragnieniem jest na tą potrzebę odpowiedzieć – oświadcza Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.