ketrzyn herb
Za mieszkania płacimy najmniej w całym województwie

Miasto Kętrzyn od lat realizuje inwestycje, które znacząco wpływają na jego rozwój. Wymaga to jednak środków finansowych, a te pochodzą między innymi z podatków płaconych przez mieszkańców. Jak się okazuje stawki te nie nadwyrężają znacząco naszych portfeli w porównaniu z innymi miastami w województwie.

Ewa Brzostek

Co więcej, mimo że nasz budżet jest skromniej zasilany, nie ma to przełożenia na inwestycyjny rozwój Kętrzyna. Może świadczyć o tym budżet proinwestycyjny na 2014 rok. Dziś przyjrzymy się stawkom podatku od budynków mieszkalnych. Analizując stawki za metr kwadratowy największych miast w województwie Warmińsko-Mazurskim, czyli Kętrzyna, Giżycka, Węgorzewa, Mrągowa, Ełku, Iławy, Olsztyna, Ostródy, Szczytna i Bartoszyc okazuje się, że najtaniej jest w Kętrzynie. Mieszkańcy za metr kw. lokalu mieszkalnego płacą tylko 47 gr. Porównując się z miastami do 30 tysięcy mieszkańców w Giżycku stawka wynosi 56 gr, natomiast w Bartoszycach stawka wynosi aż 70 gr, co oznacza, że jest najdrożej. Właściciel mieszkania o powierzchni 50 m kw. w Kętrzynie zapłaci 23, 50 zł, w Giżycku 28 zł, a w Bartoszycach 35 zł.

Do opłaty za m kw. powierzchni lokalu mieszkaniowego doliczana jest opłata za grunt, na którym znajduje się mieszkanie. W Kętrzynie mieszkańcy płacą 14 gr. za m kw., co w porównaniu z innymi miastami w województwie także jest najniższą stawką. I znowu analizując miasta o podobnej liczbie mieszkańców co Kętrzyn, 5 groszy drożej płacą mieszkańcy Giżycka i Węgorzewa, natomiast najwięcej, bo 37 groszy mieszkańcy Mrągowa. Oznacza to, że Kętrzynianin zapłaci za 50 metrowe mieszkanie 7 zł podatku za grunt. Nasi sąsiedzi natomiast 9,50 zł i 18,50 zł.