niepe+ó +¦¦é+ánosprawni1Niepełnosprawność to życie codzienne

Data 3 grudnia to obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w Kętrzyńskim Centrum Kultury odbyły się związane z tym uroczystości. Inicjatorem akcji był kętrzyński Warsztat Terapii Zajęciowej.

Wojciech Caruk

Z tej okazji odbyła się między innymi konferencja poświęcona problematyce niepełnosprawności.

– W pierwszej części tego spotkania przedstawiliśmy projekty, które są w Kętrzynie realizowane – mówi Ryszard Przybyliński, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kętrzynie. – W drugiej części to właśnie niepełnosprawni dzielili się swoimi przeżyciami, jak zetknęli się z niepełnosprawnością, jak sobie z tym radzą. To było spotkanie, które płynęło z serca. Postulowaliśmy też o pewne nowelizacje prawa, które pozwolą wszystkim, którzy na co dzień zajmują się niepełnosprawnymi normalnie funkcjonować.

Podczas uroczystej gali uhonorowano osoby i instytucje działające na rzecz niepełnosprawnych. Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman specjalną statuetką Wojciecha nagrodził Danutę Łozowską, prezes Kętrzyńskiego Towarzystwa „Amazonki”. Specjalne podziękowania otrzymała też sama organizacja oraz kętrzyńskie oddziały PCK i TPD. Również przedsiębiorcom podziękowano za wsparcie i pracę, jaką wykonują na rzecz niepełnosprawnych.

– Trzeba kochać i trzeba nagradzać ludzi, którzy wykonują naprawdę świetną pracę, których może na co dzień nie widać, ale w swoim środowisku są liderami – uważa Przybyliński.

Podobnego zdania jest Burmistrz Krzysztof Hećman.

– Trzeba każdego roku, każdego miesiąca i każdego tygodnia zrobić coś dla osób niepełnosprawnych. Z tych małych kroków będzie wielka droga – twierdzi burmistrz.

Problem niepełnosprawności to jednak nie tylko obchodzone co roku święto

– Niepełnosprawność to przede wszystkim życie codzienne. Dlatego trzeba o tym mówić. Codziennie wykonujemy z naszymi podopiecznymi ciężką pracę. Nie wolno się w życiu poddawać. Trzeba z dnia na dzień stawać się lepszym, dążyć do doskonałości i przełamywać stereotypy i bariery. To, że ktoś powie, że jest niepełnosprawny, że jeździ na wózku to nic nie znaczy. Jeżeli ktoś kogoś kocha, to nie ma żadnego znaczenia – mówi Przybyliński.
Miasto Kętrzyn stara się wychodzić naprzeciw potrzebom niepełnosprawnych mieszkańców.

– Zatrudniamy ludzi np. na wózkach inwalidzkich m.in. w naszym punkcie monitoringu, pomagamy Warsztatowi Terapii Zajęciowej w różnych imprezach, wyjazdach wycieczkowych i rehabilitacyjnych, podobnie wspieramy grupę Amazonek – wylicza burmistrz Krzysztof Hećman. – Ja żyję już nowymi projektami dedykowanymi dla tej grupy naszych mieszkańców. Myślę już o nowej hali, w której znajdzie się specjalna sala korekcyjna dla młodszych i starszych, miękki fitness z bieżniami i z różnymi możliwościami zajęć pod okiem dwóch zatrudnionych fizjoterapeutów.

W Polsce jest 5,5 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi ok. 16 % całej populacji.