osp barcianyNowoczesny strażacki Mercedes trafił do strażaków ochotników z Barcian, choć uzyskanie środków pieniężnych na jego zakup wcale nie było łatwe. Zrzutkę na strażackie cacko o łącznej wartości 625. 000 zł zrobiły: Gmina Barciany 265. 000 zł, Zarząd Główny Związku OSP 150. 000 zł, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej 135. 000 zł i Urząd Marszałkowski w Olsztynie – 75 .000 zł.

Nowoczesny samochód pożarniczy OSP Barciany to fabrycznie nowy wóz na podwoziu Mercedes Atego z napędem 4X4, uterenowiony, z silnikiem wysokoprężnym, systemem ABS, ze zbiornikiem wodnym 2500 litrów i zbiornikiem na środek pianotwórczy, kabiną wyposażoną w klimatyzację i specjalne uchwyty na aparaty oddechowe. Samochodem do akcji ratowniczo – gaśniczych może być przewożonych łącznie 6 strażaków. Samochód wyposażony w sprzęt ratowniczo – gaśniczy, w tym autopompę, linię wysokociśnieniową na specjalnym zwijadle, agregat prądotwórczy, hydrauliczny zestaw do ratownictwa technicznego, torba medyczna PSP R1 wyposażona w odpowiedni sprzęt i środki do prowadzenia działań medycznych przez strażaków ochotników, wentylator oddymiający, wyciągarka samochodowa, wysuwany maszt oświetleniowy, specjalne szuflady, wysuwane tace i skrytki i półki na sprzęt rat.- gaśniczy.

Kolejne pojazdy, które zostały przekazane to: średni samochód ratowniczo – gaśniczy, który trafił do strażaków ochotników w Mołtajnach oraz lekki samochód ratowniczo – gaśniczy, który trafił do strażaków ochotników w Skandawie. Oba pojazdy sprawne technicznie wyposażone w sprzęt ratowniczo – gaśniczy zdecydowanie poprawią gotowość operacyjno – techniczną jednostek OSP na terenie gminy Barciany i nie tylko.

– Strażacy realizują szereg zadań ratowniczych, ale, aby prawidłowo i skutecznie nieść pomoc i ratunek musimy posiadać odpowiedni sprzęt, a ten z kolei musi charakteryzować się wysokim standardem i niezawodnością, musi spełniać odpowiednie wymogi i liczne atesty dopuszczające do użytkowania w ochronie ppoż. Te zaostrzone wymogi oraz zalecenia są jak najbardziej słuszne i zrozumiałe, chodzi przecież o bezpieczeństwo ratowanych oraz strażaków – ratowników, którzy niosąc pomoc poszkodowanym, ratując innych sami również muszą być odpowiednio zabezpieczeni. Bezpieczeństwo kosztuje, strażacki sprzęt również – podkreśla bryg. Zbigniew Borys – Komendant Powiatowy PSP w Kętrzynie.

mł. bryg. Szymon Sapieha