Obraz 187Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej odwiedzają szkoły z programem „Blaskiem Chronieni”. Chcemy zachęcić dzieci, rodziców i pedagogów aby dbali o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, zwłaszcza chodząc po zmroku wydłuż drogi.

Projekt skierowany jest do mieszkańców terenów przygranicznych. Już od kilku lat funkcjonariusze spotykają się z najmłodszymi propagując hasło „W zimowy czas blask chroni nas”. Idea programu zrodziła się podczas codziennych służb, kiedy funkcjonariusze byli świadkami niebezpiecznych sytuacji z udziałem nieoznakowanych pieszych użytkowników dróg. Najbardziej zagrożonym okresem jest czas jesienno- zimowy, wówczas uczniowie idą do szkoły i wracają często po zmroku.

Funkcjonariusze z placówki w Bezledach i Węgorzewie spotkali się z grupą ponad 300 uczniów lokalnych szkół. Funkcjonariusze przypomnieli główne i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali zawieszki odblaskowe, które mają przypominać o konieczności bycia widocznym na drodze.

Problemy mieszkańców rejonów przygranicznych zawsze były bliskie służbom granicznym. Straż Graniczna jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji w powiatach przygranicznych. Do tej pory akcje z odblaskami prowadzone były głównie na terenie miasta, tymczasem największe zagrożenie dotyczy dzieci ze szkół gminnych.

por. SG Justyna Szubstarska