OLYMPUS DIGITAL CAMERAStado Ogierów wyjdzie z ciemności

Funkcjonujące od 1877 roku Stado Ogierów w naszym mieście stanowi kompleks budynków z najdłuższą stajnią w Europie, ujeżdżalnią, obiektami biurowymi i gospodarczymi. Na tym potężnym obszarze znajdują się także budynki mieszkalne. Wieczorem, aby dojść do swoich domów trzeba wejść w ciemność.

Ewa Brzostek

Kętrzyńskie Stado Ogierów to jedno z bardziej reprezentacyjnych miejsc w naszym mieście. Bogata historia hodowli koni, zabytkowe obiekty z okazałą stajnią o długości 200 metrów i ze 162 boksami dla koni oraz coroczny Czempionat Koni Zimnokrwistych ściągają turystów i pasjonatów tych pięknych zwierząt z całej Polski i nie tylko. Za dnia Stado wygląda pięknie wśród zieleni, w nocy budzi strach ze względu na otaczające ten teren „egipskie ciemności”. Szczególnie nieswojo mogą się czuć osoby mieszkające na terenie Stada. Od głównej bramy do swoich domów muszą pokonać kilka metrów idąc betonową drogą wtapiając się dosłownie w czarną ścianę. W budynkach należących głównie do pracowników obiektu znajduje się 21 mieszkań zajmowanych przez 44 lokatorów. Do tej pory, aby choć trochę oświetlić drogę, mieszkańcy na swoich budynkach we własnym zakresie założyli tzw. czujki ruchu. To jednak nie rozwiązuje problemu.

– Droga prowadząca przez główną bramę na teren stada należy do Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie. W tej chwili jesteśmy na etapie wszczęcia procedury przejęcia jej przez Miasto. Mamy już zgodę właścicieli tej drogi, Rada Miejska musi podjąć stosowną uchwałę, potem podejmiemy kolejne kroki, aby uporządkować sytuację, jaka ma miejsce na terenie dojścia i dojazdów do budynków mieszkalnych – mówi Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta.

W pierwszej kolejności Miasto planuje oświetlić drogę prowadzącą na teren Stada. W kolejnym etapie będzie wykonany remont nawierzchni.

– Bierzemy tu pod uwagę wiele czynników. Poprawa wizerunku i estetyki tego miejsca, bezpieczeństwo i jakość życia mieszkających tam ludzi – informuje Zastępca Burmistrza.

W 2014 roku możemy spodziewać się, że Stado Ogierów wyjdzie już z ciemności.