102_5317W dniach 2-6 stycznia 2014 r w Kołobrzegu odbył się II Światowy Festiwal Morsowania. W Festiwalu wzięło udział ponad 1300 osób, był także egzotyczny gość spoza Europy bo z Egiptu. Z terenu Warmii i Mazur widoczne były grupy z Olsztyna, Ostródy i Kętrzyna.

W festiwalu udział wzięło 10 morsów (w tym dwie panie) z Mazurskiego Klubu Kętrzyńskiego Morsy. W czasie parady morsów głównym deptakiem Kołobrzegu czwórka kętrzyńskich morsów wyróżniła się strojami jaskiniowców.

Morsy i foczki z Mazurskiego Klubu można spotkać w każdą niedzielę o godz. 13.00 na plaży przy „Księżycowym Dworku” nad Jeziorem Siercze.

W czasie festiwalu dnia 5 stycznia o godzinie 13,00 odbyło się bicie rekordu Guinnessa w ilości kapiących się naraz morsów. Poprzedni rekord w ilości 1054 osób ustanowiony był w Mielnie rok temu. Osoby biorące udział w biciu rekordu po podpisaniu stosownego oświadczenia otrzymały trwale przymocowana białą opaskę do ręki. Była to już druga opaska obok pomarańczowej, która była znakiem identyfikacyjnym osób biorących udział w Festiwalu. Tylko osoby z białymi opaskami miały wstęp do zamkniętego sektora plaży, z którego odbył się start do morskiej kąpieli. Organizatorzy ustanowienia nowego bicie rekordu Guinnessa wydali 1324 opaski. Ostatecznie ilość kąpiących zweryfikowana zostanie po przeliczeniu kąpiących się osób na zdjęciach lotniczych.

Gwiazdą festiwalu był Wim Hof z pochodzenia Holender, znany jako “Człowiek Lodu” . Wielokrotny mistrz świata , m. in. w bieganiu na 10 km w warunkach zimowych w samych szortach, w przepłynięciu pod lodem między przeręblami odległości 50 m, w długim przebywaniu w lodzie- zasypany kawałkami lodu do szyi, wejście w szortach na Kilimandżaro i inne. Wim Hof znany jest jako badacz i naukowiec, w dziedzinie zwalczania chorób cywilizacyjnych. Twierdzi, że oddziaływanie chłodu na organizm powoduje lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego.

Andrzej Sobczak