orszakWspólne kolędowanie jednoczy ludzi

Już po raz drugi 6 stycznia ulicami Kętrzyna przemaszeruje Orszak Trzech Króli. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”.

Wojciech Caruk

W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ok 400 dzieci i 200 rodziców. Impreza rozpocznie się o godz. 13.30 na pl. Armii Krajowej. Następnie barwny korowód przejdzie ulicami Daszyńskiego, Staromiejska, Zamkowa, Zjazdowa, Struga, Gałczyńskiego, Rondo im. Jana Pawła II, Sikorskiego i Powstańców Warszawy. Całość zakończy uroczystość przy szopce pod kętrzyńskim Ratuszem. Na trasie marszu pod zamkiem, sklepem Nemezja oraz przy kościele św. Katarzyny będą miały miejsce wydarzenia nawiązujące do tematyki bożonarodzeniowej i walki dobra ze złem.

Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna, oddolna impreza polegająca na przemarszu aktorów przebranych za trzech króli, dwór, wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda itp. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Celem imprezy jest promocja postawy obywatelskiej, poczucia więzi z Kętrzynem i uczczenie święta. Cele te są realizowane poprzez umożliwienie wielu osobom wspólnego śpiewania kolęd podczas przemarszu ulicami miasta, pomóc w tym mają rozdawane śpiewniki , a także włączenie się do grona kolędników poprzez włożenie na głowę tekturowych koron. W okresie Bożego Narodzenia kolędy w sposób szczególny łączą rodziny i całe społeczności. Wspólny śpiew jest głównym elementem Orszaku, który ponadto jest przedstawieniem teatralnym. `Aktorami są uczniowie szkół, nauczyciele i rodzice. Impreza ma charakter edukacyjny. Przemarsz króli i ich orszaków kończy się przy stajence, gdzie kontynuowane jest wspólne kolędowanie. Orszak to największe na świecie uliczne jasełka, które odbędą się 6 stycznia nie tylko w Kętrzynie i innych polskich miastach, ale także m.in. w Hiszpanii, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i Republice Środkowoafrykańskiej.