WP_000385 Philips podpisał protokoły uzgodnień w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Olsztynie

To ostatni krok, aby inwestować i zatrudniać ludzi

Andrzej Malicki, Prezes Philipsa, Jolanta Skowrońska, Dyrektor Finansowy firmy oraz Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn 8 stycznia gościli w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Olsztynie. Powód? Podpisanie uzgodnień co do wielkości inwestycji i zatrudnienia w kętrzyńskim przedsiębiorstwie produkującym oświetlenie.

Ewa Brzostek

Już mały krok dzieli firmę Philips od tego by zaczęła swoją działalność w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na ten moment przedsiębiorstwo czekało prawie dwa lata, ale było warto, ponieważ jeśli Ministerstwo Gospodarki nie będzie miało żadnych uwag, co do podpisanego właśnie protokołu uzgodnień, to od lutego kętrzyński producent oświetlenia rozwinie swoje skrzydła.

– W podpisanym dokumencie ustaliliśmy wielkość inwestycji, wielkość zatrudnienia oraz terminy kiedy ma to być wykonane. Są to szczegółowe warunki funkcjonowania Philipsa w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Protokół uzgodnień to taka esencja wcześniejszych ustaleń, który znalazł się znowu w Ministerstwie Gospodarki, jako organu wydającego zezwolenie – informuje Jolanta Skowrońska, Dyrektor Finansowy kętrzyńskiego oddziału Philips Lighting Polska.

Szczegóły ustaleń zawartych w protokole to zainwestowanie minimum 50 mln złotych oraz zatrudnienie do końca kwietnia 2014 roku 70 osób różnych specjalizacji produkcyjnych i utrzymanie tych stanowisk przez okres 5 lat, czyli do końca kwietnia 2019 roku. Dokument ten i cała wymagana dokumentacja z listem intencyjnym z 2012 roku jest już w Ministerstwie. Teraz zostaje tylko czekać na wydanie zezwolenia, aby rozpocząć działania w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dlaczego trwało to tak długo?

– W 2012 roku wystąpiliśmy z wnioskiem o utworzenie podstrefy w ramach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na rozszerzenie działalności istniejącego przedsiębiorstwa o produkty ledowe i energooszczędne. Przygotowaliśmy również dokumentację zgodnie z tym, co jest wymagane przez Ministerstwo Gospodarki. Ponieważ jest to Brownfield, czyli istniejące przedsiębiorstwo, które jest obejmowane granicami strefy, to znaleźliśmy się w nietypowej sytuacji. Musieliśmy spełniać określone wymogi narzucone przez Unię Europejską oraz przepisy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Jednym z nich było uzyskanie zgody właścicieli gruntów, na których znajduje się Philips, czyli Miasta i Skarbu Państwa – opowiada Jolanta Skowrońska.

Miasto Kętrzyn szybko zareagowało na prośbę kętrzyńskiej firmy i udzieliło wsparcia.

– Oczywiście Miasto pozytywnie zaopiniowało wniosek Philipsa i w marcu 2012 roku Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. Jednak proces ten postępował bardzo powoli, dlatego monitowaliśmy do Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów, Wojewody, Marszałka, posłów, aby przyśpieszyć te działania i w końcu się udało – mówi Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.