bolshoi 800Tradycyjnie czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku to dla całego baletowego świata jeden tytuł – „Śpiąca królewna”, z pełną uroku muzyką Piotra Czajkowskiego. Moskiewski Teatr Bolszoj, jako chyba największy strażnik tej tradycji, postanowił przypomnieć w tym okresie swoją inscenizację baletowej wersji baśni Charles’a Perraulta i braci Grimm.

Ten niezwykły spektakl został zarejestrowany na żywo i w jakości HD w 2011 roku w ramach cyklu transmisji i retransmisji spektakli baletowych „Bolshoi Ballet Live”. Teraz także pokażą go setki kin na całym świecie.

Baletowa wersja słynnej baśni o księżniczce Aurorze, która zasnęła na wieki, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowaną przez złą wróżkę igłą, to klasyk nad klasykami. „Śpiąca królewna” jest przede wszystkim przedstawieniem dla dzieci, pełnym bogatych dekoracji i kostiumów, dorośli zaś będą mieli okazję podziwiać mistrzowską technikę tancerzy Bolszoj. Oryginalną choreografię Mariusa Petipy odtworzył, zarazem opracowując ją na nowo, od lat związany z moskiewskim zespołem Jurij Grigorowicz.

Gwiazdami przedstawienia są niewątpliwie Swietłana Zacharowa (w roli księżniczki Aurory) i David Hallberg (w roli księcia Désiré), choć cały zespół baletowy Bolszoj jak zwykle z precyzją zrealizował karkołomne zadania postawione przez choreografów. Zgodnie z tradycją wykonawczą w postać złej wróżki Carabosse wcieli się mężczyzna, a będzie nim Aleksiej Łoparewicz.

Bartłomiej Majchrzak

Termin: 23 stycznia 2014 r. (czwartek), godz. 19.
Miejsce: Kino „Gwiazda”, ul. Sikorskiego 24a

Bilety do nabycia w kasie kina.

Ceny: 30 zł normalny, 25 zł ulgowy