Dzielnicowi Wynieśli ludzi z płonącego mieszkania

Kętrzyńscy policjanci w uznaniu swoich działań zostali odznaczeni Krzyżem Zasługi za Dzielność. Jest to odznaczenie państwowe przyznawane przez Prezydenta RP dla funkcjonariuszy mundurowych, którzy ryzykując własnym życiem ratują innych. Takie właśnie odznaczenia otrzymali Marek Ożga i Piotr Kuczyński z kętrzyńskiej jednostki.

Wojciech Caruk

Sobotnio-niedzielna noc 12 stycznia to miał być normalny, rutynowy czas pracy. Jak zwykle funkcjonariusze przyszli na służbę, założyli mundury, pobrali broń i wyposażenie. Po krótkiej odprawie wyruszyli realizować wyznaczone zadania. Żaden z nich nie przeczuwał, że dokona jakiegoś wielkiego czynu. Okazało się jednak, że los chciał inaczej. Ok. godz. 0.45 oficer dyżurny kętrzyńskiej policji odebrał informację o pożarze budynku mieszkalnego przy ul. Chopina w Kętrzynie. Jako pierwsi na miejsce dotarli asp. Marek Ożga i asp. Piotr Kuczyński. Drzwi do wskazanego mieszkania były otwarte, a ze środka wydobywał się gęsty dym i ogień. W obszarze zagrożenia znalazły się dwie nieprzytomne osoby. Nie zważając na warunki zagrażające życiu funkcjonariusze wynieśli poszkodowanych i przekazali przybyłej na miejsce ekipie pogotowia ratunkowego. Policjanci wzięli też udział w ewakuacji budynku i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Uratowane przez nich osoby nie uległy poważniejszym urazom.

– Tej nocy to akurat my byliśmy na służbie. Zapewne każdy inny funkcjonariusz będąc na naszym miejscu zachowałby się podobnie – twierdzą zgodnie funkcjonariusze. – W naszą służbę wpisane jest ryzyko, jednak pomoc drugiej osobie jest najważniejsza.

To właśnie za taką postawę i podejście do swoich obowiązków 31 stycznia w sali konferencyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Marek Ożga i Piotr Kuczyński zostali uhonorowani Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenia wręczył im minister Bartłomiej Sienkiewicz.