turniej miedzynarodowyWszystkich sympatyków i kibiców siatkówki zapraszam w dniach 8-9 lutego na Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt z okazji 40-lecia Warmińsko Mazurskiej Federacji Sportu. Mecze z udziałem zawodniczek z Białorusi, Łotwy, Rosji i Polski będziemy mogli oglądać na Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Kazimierza Wielkiego 12 a. Wśród zawodniczek, które odwiedzą nasze miasto i zagrają w hali są mistrzynie kraju, reprezentantki kraju i województwa. Polskę będą reprezentowały dziewczęta z Nowego Dworu Mazowieckiego, które grają w II lidze Kobiet, a województwo Warmińsko Mazurskie dziewczęta z Iławy, najlepsze zawodniczki Warmińsko – Mazurskiej Ligi Siatkówki Młodzieżowej. Siatkówka bardzo mocno wpisała się w mapę sportową Kętrzyna z racji wieloletniej pracy Klubu Sportowego Set Kętrzyn i za sprawą Szkolnego Ośrodka Siatkarskiego powstałego przy Gimnazjum Jana Pawła II w Kętrzynie w 2012 r. Nie należy zapominać o tradycji siatkówki w „Granicy Kętrzyn” i „Farel Kętrzyn” oraz udziale ówczesnych siatkarzy w sukcesach wojewódzkich i krajowych, natomiast Finał Mistrzostw Polski Kadetek w 2013 r. sprawdził nasze możliwości organizacyjne.

Jesteśmy jednym z nielicznych miast, które przypominają o jubileuszu Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu organizując, nieprzypadkowo, turniej siatkówki dziewcząt. W przedstawionej przez Federację klasyfikacji sportów (sklasyfikowano 43 dyscypliny sportowe) siatkówka znajduje się na piątym miejscu, po taekwondo, które zajmuje pierwsze miejsce, żeglarstwie, lekkiej atletyce, kajakarstwie, jako pierwsza dyscyplina zespołowa. Na piątym miejscu w tabeli znajdują się również juniorki z Kętrzyna grające w wojewódzkiej lidze młodzieżowej.

Tradycje żeńskiej siatkówki w Olsztynie są bardzo odległe i sięgają lat 70. Pierwsza drużyna juniorek powstała przy Zespole Szkół Ekonomicznych, która później przyjęła nazwę Warmia. Jej najbardziej utytułowaną zawodniczką była Gontarska, która następnie przeszła do pierwszoligowego Kolejarza Katowice i występowała w reprezentacji Polski seniorek. Następnie klub na krótko przejął Andrzej Błaszczyk, były zawodnik AZS Olsztyn, a tuż po nim Bogusław Cieciórski. Od tamtej pory w występach seniorek nastąpiła dłuższa przerwa. Dopiero na początku 2000 roku, na podwalinach kadetek i juniorek z Liceum Ogólnokształcącego nr 4 powstały dwa zespoły Warmiss i Kontra. Po dwóch sezonach na szczeblu drugiej ligi nastąpiło ich połączenie. Ostatecznie nie udało się reaktywować seniorskiej siatkówki żeńskiej w Olsztynie w 2009 r. pomimo zaawansowanych rozmów ze sponsorami. Obecnie seniorki reprezentujące województwo grają w Elblągu. Warto przypomnieć największe sukcesy reprezentacji Kobiet w piłce siatkowej: brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1964, 1968, srebrny medal na Mistrzostwach Świata w 1952 r. i złote medale w roku 2003 i 2005 na Mistrzostwach Europy.

W zmaganiach pomiędzy żeńską i męską piłką siatkową w Olsztynie, niewątpliwie w przewadze są mężczyźni, z racji półwiecznej obecności w rozgrywkach pierwszej ligi. Mowa oczywiście o znanym i rozpoznawanym klubie, z największymi sukcesami siatkarskimi AZS Olsztyn. W ubiegłym roku wspomniany klub uplasował się na 10 miejscu w klasyfikacji klubowej w kraju. Warto w tym miejscu przypomnieć kilka spektakularnych sukcesów klubu: pierwszy awans do I ligi sezon 1964/1965 – odpowiednik dzisiejszej Plus Ligi. Pierwszy duży sukces przyszedł w sezonie 1969/1970, kiedy to akademicy po raz pierwszy w historii klubu zdobyli Puchar Polski. Lata 70. XX wieku to bardzo dobry czas w historii klubu. W sezonie 1972/1973 nadszedł upragniony sukces. Po raz pierwszy olsztyński AZS zdobył złoto i został Mistrzem Polski. Lata 70. to także dobra postawa klubu na arenie międzynarodowej. W Pucharze Europy Zdobywców Pucharów w sezonie 1977/1978 akademicy uplasowali się na drugiej pozycji. Na ten okres przypadły również sukcesy reprezentacji Polski, która zdobyła tytuł Mistrzów Świata oraz wywalczyła złoty medal olimpijski. Pamiętamy i przypominamy, że w drużynie Huberta Wagnera nie zabrakło również olsztyńskich siatkarzy, wśród których najbardziej swój udział zaakcentowali Mirosław Rybaczewski i Zbigniew Lubiejewski. Początek lat 80. to nadal dobre wyniki i oscylowanie klubu w górnej części tabeli, w tym kilka kolejnych medali, jednakże już bez złota. Z kolei w sezonie 1981/1982 wywalczony został po raz czwarty Puchar Polski. Najlepsze jednak miało dopiero nadejść. Sezony 1990/1991 oraz 1991/1992 zakończyły się wywalczeniem dwa razy z rzędu „podwójnej korony”, czyli jednocześnie zdobyciem Pucharu Polski oraz złotego medalu Mistrzostw Polski. Po zakończeniu sezonu 1999/2000 w miejscu dotychczasowej siatkarskiej ekstraklasy została utworzona zawodowa liga pod nazwą Polska Liga Siatkówki, a wśród jej uczestników znalazł się również olsztyński klub. Sezony od 2003 do 2008 to sezony medalowe – srebrne i brązowe. Od sezonu 2009 siatkarze olsztyńskiego AZS-u pozostali już poza strefą medalową. W 2013 roku olsztyńscy siatkarze uplasowali się na dziesiątym miejscu w kraju. Obecnie AZS Olsztyn jest na 5 miejscu w tabeli z 31 punktami.

Serdecznie zapraszam na mecze z okazji jubileuszu 40-lecia Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu. Naszym kibicom gwarantujemy sportową atmosferę i mecze na najwyższym poziomie oraz losowanie nagród i niespodzianek.

Aneta Janczuk