srebrna_tarcza_liceaNasze ogólniaki to „Srebrne Szkoły 2014”

W XVI Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych ponownie pojawiły się szkoły z Kętrzyna. W zestawieniu zainicjowanym przez gazety „Rzeczpospolita” i „Perspektywy” odnotowano II Prywatne Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Wojciech Caruk

Wyższe notowania zdobył prywatny „ogólniak”. Wynik jaki osiągnęła kętrzyńska szkoła to 118 miejsce wśród 2291 szkół ogólnokształcących z całego kraju. W podrankingu maturalnym jest to 111 miejsce na 200 szkół. W gronie 50 placówek z województwa warmińsko – mazurskiego, kętrzyńskie liceum znalazło się na 5 miejscu. Dzięki temu II Prywatne Liceum Ogólnokształcące otrzymało status „Srebrnej Szkoły 2014”. Ogólnym kryterium branym pod uwagę przy klasyfikowaniu szkół są między innymi wyniki maturalne i udział w olimpiadach przedmiotowych.

– Taka ocena pozwala gimnazjaliście stającemu przed wyborem szkoły, na wgląd jaki jest poziom nauczania szkół w okolicy – mówi Marek Władyka, dyrektor II Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego.

– Tytuł „Srebrnej Szkoły” ma charakter honorowy. Dzięki temu mamy prawo używania tego logo przy okazji rekrutacji czy publikacji różnych ogłoszeń. Uczniowie dzięki temu mogą zobaczyć, że nasza szkoła odnosi sukcesy.

W rankingu pojawia się również Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Placówka również otrzymała tytuł „Srebrnej Szkoły” zajmując 203 miejsce. W podrankingu maturalnym uplasowała się na 198 pozycji. Natomiast w gronie szkół z terenu woj. warmińsko – mazurskiego została odnotowana jako ósma.

W opinii nauczycieli ranking jest dobrym odzwierciedleniem osiąganych przez szkołę wyników nauczania.

– Metodologia przyjęta przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, organizatora rankingu jest jak najbardziej wiarygodna i miarodajna jeśli chodzi o poziom nauczania – ocenia Władyka. – Pokazuje to jak dana szkoła przygotowuje do egzaminu zewnętrznego. Jest to test który sprawdza, jak uczniowie osiągają standardy nałożone przez ministerstwo Edukacji Narodowej.