DSC_0231Czas świąteczny już za nami, ale zespół ,,Jedyneczki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 wciąż go mile wspomina. Dzieci mogły wiele razy zaprezentować przygotowane kolędy i pastorałki. Najpierw podczas świątecznego koncertu przygotowanego dla rodzin, nauczycieli i pracowników szkoły, potem podczas festiwalu jasełek. Wzięły też udział w dwóch wojewódzkich festiwalach zdobywając nagrody (I m-ce, III m-ce i dwa wyróżnienia dla solistki Marii Lender).

Koniec okresu świątecznego dostarczył również zespołowi wielu przeżyć. 24 stycznia ośmioosobowa grupa (Oliwia Korzeniewska, Stanisław Nowicki, Katarzyna Opala, Paulina Prokop, Konrad Tomaszczenik, Laura Zaburko, Karolina Zagroba i Aleksandra Zapadka) wyruszyła do Gdańska na Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nad Światem Cicha Noc”. Już pierwszego dnia podczas próby generalnej poczuliśmy ważność konkursu. W sobotę poznaliśmy grono jurorów, wśród których znaleźli się m.in. Michał Juszczakiewicz – współautor, scenarzysta, prowadzący i reżyser programu rozrywkowego „Od przedszkola do Opola”, a także Urszula Dudziak, światowej sławy polska wokalistka jazzowa. Jeszcze przed występem uczestniczyliśmy w warsztatach muzycznych. To był strzał w dziesiątkę, bo mogliśmy się doskonale rozśpiewać. Trudno opisać emocje, które towarzyszyły nam podczas występu. Daliśmy z siebie wszystko i z niecierpliwością czekaliśmy na werdykt. Ten czas uatrakcyjniony został spotkaniem z Urszulą Dudziak, która opowiadała o swojej karierze i udzieliła kilku rad młodym artystom. Późnym wieczorem ogłoszono wyniki festiwalu. Wyczytano jedynie przyszłych laureatów, a na przydział poszczególnych miejsc trzeba było poczekać do niedzieli. Szaleliśmy ze szczęścia, kiedy wyczytano nazwę naszego zespołu i ponadto zaproszono do występu na uroczystej gali w Dworze Artusa. W niedzielne przedpołudnie odbyła się próba występów laureatów. Dopiero podczas gali dowiedzieliśmy się, że zajęliśmy I miejsce. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę finałową „Nad świtem cicha noc”. Mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy mogli odśpiewać tę przepiękną pastorałkę „Czerwonych Gitar”.

Trzydniowa przygoda w Trójmieście była cudownym rozpoczęciem ferii i pozostanie w naszej pamięci i sercach na długie lata.

Dorota Gwarda i zespół „Jedyneczki”