IMG_1351Dach nad głową to jeden z warunków bytowych

Dom i praca to dwa główne marzenia młodych ludzi. Czy są one osiągalne gdy wciąż słyszy się o rosnącym bezrobociu? Dziś przyjrzymy się jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w Kętrzynie. Z jakich możliwości mogą skorzystać osoby, które chciałby zrealizować marzenie o własnym M.

Ewa Brzostek

Kupić czy wynająć? To dylemat, który trzeba rozstrzygnąć myśląc o własnym „kawałku podłogi”. Ci, którzy mają stabilną pracę i pieniądze nie muszą za bardzo się nad tym głowić. Tu plan jest prosty: kupuję mieszkanie lub buduję dom. W innej sytuacji są ci, którzy pracę i owszem mają, ale gorzej jest z gotówką, za którą mogliby od ręki dokonać zakupu własnego M. Osoby takie mogą skorzystać na przykład z kredytu. W Kętrzynie jest tyle banków i tyle ofert kredytowania, że wystarczy poświęcić dzień, aby znaleźć najdogodniejszą dla siebie opcję dostosowując ją do własnych możliwości finansowych.

Mieszkanie dla Młodych

Z początkiem tego roku pojawiła się kolejna opcja. Młodzi ludzie marzący o swoim pierwszym mieszkaniu uzyskali możliwość ubiegania się o kredyt z dopłatą. Mowa tu o programie rządowym MDM, czyli Mieszkanie dla Młodych. Ma on trwać przez 5 lat do 30 września 2018 roku.

Program jest skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35 roku życia, chcących zakupić pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie, bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc (w sumie maksymalnie do 20 proc. wartości kredytu). Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw. Cena mieszkania z dopłatą nie będzie mogła przekroczyć określonego wskaźnika średnich kosztów budowy dla danego województwa. Limit dla miasta wojewódzkiego i gmin z nim sąsiadujących będzie o maksymalnie 20% wyższy niż dla reszty województwa. Są to główne założenia nowego programu, który jest kontynuacją „Rodziny na swoim”.

W Kętrzynie program MDM znalazł się w ofercie Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, Banku Polskiego Kasa Opieki Spółka Akcyjna, Getin Noble Banku Spółka Akcyjna, Banku Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna, Alior Banku Spółka Akcyjna oraz Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna. W tych palcówkach można uzyskać szczegółowe informacje na jakich warunkach można z tego programu skorzystać.

A może wynająć?

Dla osób, których przeraża fakt związania się na lata ze spłatą kredytu i nie mają możliwości zakupienia własnego mieszkania pozostaje wynajem. W Kętrzynie ceny wynajmu od właścicieli prywatnych to koszt około 400-500 zł plus opłaty. Oznacza to, że musimy się liczyć z wydatkiem miesięcznym około 1 tysiąca zł.

Inną możliwością jest wynajem mieszkań znajdujących się w zasobach Kętrzyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Tu jednak trzeba liczyć się z tym, że przed zawarciem umowy wymagana jest wpłata partycypacji w kosztach budowy lokalu.

– W tej chwili w naszych zasobach mamy 295 lokali. Chcąc wynająć mieszkanie trzeba partycypować w kosztach jego budowy. W zależności od tego w którym budynku mamy wolny lokal koszt tej partycypacji będzie na poziomie 10, 15 lub 30 procent wartości mieszkania – informuje Arkadiusz Książek, prezes KTBS. – Moja rada jest taka, aby ocenić swoje możliwości, nie bać się wziąć odpowiedzialności i przystąpić do działania. Decyzja o własnym mieszkaniu jest poważna i tak trzeba do tego tematu podejść – dodaje prezes.

Ostatnią propozycją jest skorzystanie z zasobów mieszkaniowych, których właścicielem jest Miasto. Mowa tu o lokalach komunalnych. W tej chwili jest ich 689, w tym 30 to mieszkania socjalne o obniżonym standardzie. Te ostatnie przeznaczone są głównie dla osób z wyrokiem eksmisyjnym, którym w myśl przepisów, gmina musi zapewnić inne lokum. Większość z nich to mieszkania znajdujące się w kamienicach wzdłuż ulic Sikorskiego i Daszyńskiego. Kto może zatem wynająć mieszkanie komunalne?

– Przede wszystkim osoby znajdujące się w trudnych warunkach mieszkaniowych, a więc zamieszkujące w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego mniej niż 10 m2 ogólnej powierzchni pokoi, w rodzinie, której znajduje się osoba chora wymagająca izolacji na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej, a w zajmowanym lokalu nie można wydzielić oddzielnego pomieszczenia, bezdomne, której ostatni stały pobyt dotyczył miasta Kętrzyn, nie posiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego oraz spełniające kryteria dochodowe – informuje Dariusz Popławski z Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami.

Wnioski o najem lokalu mieszkalnego oraz szczegółowe informacje można uzyskać w pok. nr 302 w Urzędzie Miasta.