DSC_2253To kolejny etap prac, aby uniknąć podtopień

W ubiegłym roku Miasto rozpoczęło proces opracowywania programu odprowadzania wód deszczowych. Była to odpowiedź na sytuację, która miała miejsce 12 lipca 2013 roku, kiedy to na Kętrzyn spadło 64,2 mm wody, czyli 64,2 litry na metr kwadratowy. Teraz przyszedł czas na kolejny etap prac, czyli projektowanie sieci deszczowej.

Ewa Brzostek

Wspomnianego dnia w jednej chwili ulice i chodniki zamieniły się w rwące potoki, a deszczówki nie nadążały z odbiorem wody. Gdy żywioł zakończył swoje dzieło, mieszkańcy naszego miasta walczyli z podtopieniami.

– Ta sytuacja była sygnałem, aby wspólnie z miejskimi wodociągami przystąpić do analizy stanu deszczówki i opracowania oceny technicznej sieci deszczowej w mieście – wspomina Andrzej Degórski, Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn.

W efekcie w ubiegłym roku zostały zlikwidowane przewężenia na kolektorach deszczowych na ulicy Mazurskiej, Wyspiańskiego, Zbożowej, Daszyńskiego oraz w Parku Różanym.

– Kolejny etap to projektowanie. Ogłosiliśmy przetarg i 20 marca będzie jego rozstrzygnięcie. Biorąc pod uwagę, że jest to kosztowana inwestycja będziemy szukali środków jej finansowania. Na dzień dzisiejszy wiemy, że możemy liczyć na korzystne pożyczki niskoprocentowe i umarzalne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie – informuje Andrzej Degórski.

W tegorocznych planach jest między innymi modernizacja głównych kolektorów deszczowych w linii od ul. Wileńskiej do rzeki Guber, od Przychodni na ul. Daszyńskiego w kierunku Ogrodu Różanego, dobudowanie nowego kolektora wspomagającego kolektor na ul. Daszyńskiego w kierunku Powstańców Warszawy oraz przebudowa kolektora od ul. Broniewskiego w kierunku ul. Poznańskiej.