IMG_1343Dwadzieścia mieszkań dla najbardziej potrzebujących wybuduje KAMA

Wiemy już, komu zostanie powierzona inwestycja budowy dwóch budynków mieszkalnych z przeznaczeniem na lokale socjalne. W Urzędzie Miasta, 3 marca została podpisana umowa z jej wykonawcą, firmą „KAMA” Kamila Tymińska z Olsztynka. Prace mają ruszyć już w połowie marca.

Ewa Brzostek

Z myślą o rodzinach, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej przy ulicy Chopina zostaną wybudowane dwa budynki socjalne, jeden z dwunastoma mieszkaniami, a drugi z ośmioma. Łącznie powstanie dwadzieścia mieszkań o powierzchni użytkowej od 28 do 54 metrów kwadratowych. Do przetargu zgłosiło się 9 wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma „KAMA” z Olsztynka i to ona w połowie marca przystąpi do budowy dwóch obiektów socjalnych wraz z całą infrastrukturą, czyli placem zabaw dla dzieci, parkingami i chodnikami. Pieczęcią otwierającą tą inwestycję było podpisanie umowy między Krzysztofem Hećmanem, Burmistrzem Miasta Kętrzyn przy asygnacie Władysława Litwinowicza, Skarbnika Miasta, a Krzysztofem Narkiewiczem, pełnomocnikiem firmy „KAMA”.

– Dziś podpisujemy umowę w bardzo korzystanej aurze, bo wystarczy już tylko budować. Zamierzenie jest bardzo szczytne, bo w tych trudnych czasach budujemy mieszkania komunalne dla ludzi słabszych, którzy sami nie potrafili sobie wybudować tego kawałka podłogi. Chcemy pokazać, że jesteśmy solidarni z najsłabszymi, bo w życiu każdego z nas w jednej sekundzie może się wszystko zmienić. Ufam, że wyłoniony w drodze przetargu wykonawca sprosta temu zadaniu i rodziny, które otrzymają przydział tych mieszkań spędzą tam swoje pierwsze święta Bożego Narodzenia – mówi Krzysztof Hećman, Burmistrz Miasta Kętrzyn.

W tej chwili miasto dysponuje tylko trzydziestoma mieszkaniami socjalnymi. Są to pojedyncze pomieszczenia położone na ulicach Chopina, Cukrowniczej, Kajki, Kopernika, Sikorskiego i Chrobrego. Jest to, niestety, kropla w morzu potrzeb. Planowane budynki będą pierwszymi, w których będą znajdowały się tylko mieszkania socjalne.

Projekt zakłada wybudowanie dwóch obiektów dwukondygnacyjnych, w którym będzie łącznie dwadzieścia mieszkań, w tym osiem jednopokojowych z aneksem kuchennym o powierzchni około 26 m2, osiem jednopokojowych z aneksem kuchennym o powierzchni około 35 m2 i cztery mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym o powierzchni około 48 m2.. Do każdego z lokali będzie prowadziło oddzielne wejście. Każdy z lokatorów będzie miał własne liczniki na wodę i energię. Mieszkania będą wyposażone w niezbędne media i ogrzewane elektryczne.

– Istotą tej inwestycji jest fakt, że każdy ponosi za siebie odpowiedzialność. Dlatego zaprojektowaliśmy osobne wejścia i liczniki. Uważam, że najlepszą drogą rozwoju miasta są mądre i racjonalne inwestycje – uważa Krzysztof Hećman.

Kto ma szanse otrzymać lokal w planowanym budynku socjalnym?

– O przydziale będzie decydowała Komisja Mieszkaniowa działająca przy Urzędzie Miasta na podstawie złożonych wniosków. Na pewno w pierwszej kolejności będą brane pod uwagę rodziny, których sytuacja finansowa jest trudna, które nie radzą sobie w życiu, które otrzymały wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego lub pojawiły się u nich jakieś niespodziewane okoliczności, jak na przykład choroba, pożar czy inna nieprzewidziana sytuacja życiowa. – informuje Arkadiusz Książek, prezes Kętrzyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Nowe obiekty wraz z całą infrastrukturą będzie można podziwiać już pod koniec września 2014 roku.