IMG_0509
Chcemy wspierać młodzież

Można narzekać, że w Kętrzynie jest nudno i się nie dzieje. Można siedzieć w domu i podchodzić biernie i roszczeniowo do otaczającej nas codzienności. Można też wziąć sprawy w swoje ręce i założyć stowarzyszenie, tak jak to zrobiła grupa młodych ludzi, którzy powołali do życia Stowarzyszenie Hip Hop Mazury.

Wojciech Caruk

Celem stowarzyszenia jest wsparcie i promocja młodych talentów artystycznych. Zamierzają to osiągnąć poprzez m.in. organizację imprez, spotkań, warsztatów. Sama organizacja powstała z inicjatywy osób aktywnie działających w lokalnych ośrodkach kultury i środowiskach młodzieżowych Węgorzewa, Giżycka, Mrągowa i okolic. Nie zabrakło w tym stowarzyszeniu również Kętrzyńskiej młodzieży, która pod wodzą Piotra Frąckiewicza działa od lat razem z Kętrzyńskim Centrum Kultury przy okazji Międzynarodowych Zawodów Streetdance „Breakmania” czy organizowanych przez kętrzyńskich tancerzy spektakli i pokazów.

– Poprzez swoje działania chcemy wspierać i aktywizować nieformalne grupy młodzieży – mówi Piotr Frąckiewicz, prezes stowarzyszenia. – Dzięki temu będą oni mieli szanse realizować swoje pomysły czy rozwijać swoje talenty i uzdolnienia, a jak wiadomo młodzież ma na siebie setki pomysłów, musimy jedynie pomóc im je realizować.

Jak dodaje lider, grupa jest otwarta na nowych członków czy ludzi z pomysłami oraz na podejmowanie nowych inicjatyw. Przykładem jest ekipa młodzieży, która zgłosiła się do stowarzyszenia z ideą powstania w Kętrzynie skateparku.

– Będziemy starali się im pomóc, a poprzez wspólne działania pokazać, że na takie miejsce jest zapotrzebowanie – dodaje Frąckiewicz.

Zastrzega też, że wbrew nazwie działania grupy nie będą skierowane tylko do fanów kultury hip hopowej. Już w tej chwili stowarzyszenie aktywnie włącza się nie tylko w imprezy, ale też i działalność grup artystycznych w Kętrzynie, Mrągowie, Pozezdrzu, Giżycku, Rynie czy Węgorzewie. Instruktorzy tańca hip hop i breakdance prowadzą z sukcesami zajęcia w lokalnych ośrodkach kultury. Efektem są sukcesy na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Organizacja liczy obecnie 15 osób, a drugie tyle wyraża już chęć przystąpienia do stowarzyszenia. Jednak ilość ludzi zaangażowanych we wszystkie działania jest dużo większa. Jednym z pierwszych działań grupy była współorganizacja w dniach 8-9 luty Międzynarodowych Zawodów Streetdance „Step To The Beat” w Giżycku. Współpraca przy tej okazji z Giżyckim Centrum Kultury otworzyła dla stowarzyszenia szereg nowych możliwości.

– Zdobyte wcześniej doświadczenia i motywacja pomogły nam w realizacji naszego zamierzenia – mówi Piotr Frąckiewicz, prezes organizacji. – Idea stowarzyszenia chodziła za nami już od dłuższego czasu, jednak motywującym „kopniakiem” była pomoc jaką otrzymaliśmy od kętrzyńskiego biura Inkubatora Ekonomii Społecznej.

To właśnie ta instytucja poprowadziła młodych ludzi przez całą drogę administracyjno-prawną, która doprowadziła do zarejestrowania stowarzyszenia. Poprzez formalną rejestrację swojej grupy i działalności młodzi ludzie zyskali możliwość ubiegania się o wszelkiego rodzaju granty, dofinansowania, czy przystępowania do różnych projektów. Jedną z form działalności nad jaką będzie czuwało stowarzyszenie jest: Kętrzyński Teatr Czarno – Biała Strefa Tańca, który już 27 lutego o godz. 20 w sali widowiskowo-kinowej Kętrzyńskiego Centrum Kultury przedstawi spektakl „Szukając siebie”.

Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Kętrzyńskim Centrum Kultury. O jego działaniach można poczytać na stronie internetowej www.hiphop.mazury.pl .

– Wprawdzie strona aktualnie jest ona w przebudowie, ale można znaleźć na niej informacje, kim jesteśmy i co do tej pory zrobiliśmy – dodaje prezes.

Ich działania można również wesprzeć przekazując 1 % podatku na rzecz Fundacji „Partnerstwo”, z którą wspólnie Kętrzynianie realizują swoje działania. Numer KRS 0000197334, wpisując cel szczegółowy: Stowarzyszenie Hip-Hop Mazury.