wrogludu_861„Wróg ludu” to dramat napisany przez Henrika Ibsena w 1882 roku, choć jego wymowa może rozświetlić wiele współczesnych nam zdarzeń na styku polityki i społeczeństwa, władzy i jednostki. Sztuka zaczyna się jak dobry tekst antymodernizacyjny, choć z ducha: pozytywistyczny.

Oto główny bohater, doktor Stockmann, odkrywa, że działające w małym mieście uzdrowisko zamiast leczyć ludzi, de facto ich truje. Wszystko za sprawą błędnie zaprojektowanej kanalizacji. Bohater podejmuje walkę o zamknięcie uzdrowiska i wybudowanie oczyszczalni, mając z początku poparcie oburzonych mieszkańców. Jednak, gdy do gry wkracza burmistrz, uświadamiając oburzonym, jakie będą „koszty” i konsekwencje protestu, Stockmann staje się wrogiem numer jeden. Usunięty z pracy, skazuje siebie i najbliższych na społeczną infamię.

Kolejny raz Kętrzyn gościć będzie młodych artystów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, którzy zaprezentują dramat pt.: „Wróg ludu”, który został napisany przez norweskiego dramatopisarza ponad 130 lat temu. Jego wymowa jest jednak nadal aktualna.

„Wrogiem ludu jest ten, kto myśli inaczej niż lud. Ale czy aby na pewno? O to właśnie chodzi, żeby każdy człowiek miał swoje zdanie – nie ważne, jakie ono by było.”
Marcin Wójcik

Termin: 27 marca (czwartek), godz.19.
Miejsce: sala kinowo- widowiskowa Kętrzyńskiego Centrum Kultury
Bilety do nabycia w kasie kina „Gwiazda”
Bilety: 20 zł.