fotomxZimowe impresje

Kętrzyńskie Centrum Kultury oraz Klub Foto MX zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej „Zimowe impresje”. Otwarcie odbędzie się 21 marca o godz. 17. w galerii KCK przy ul. Sikorskiego 24a. Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 100 prac 30 autorów.

Wojciech Caruk

Są to osoby związane z Klubem Foto MX i uczęszczające na zajęcia fotograficzne w pracowni Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Same prace są efektem organizowanych przez nich wyjazdowych plenerów, odbywających się o każdej porze roku. Tym razem w pierwszym dniu wiosny fotografowie postanowili wyeksponować zdjęcia o tematyce zimowej.

– Ta pora roku jest często przez fotografów niedoceniana. Duże białe przestrzenie wydają się być monotonne, a doskwierający nieraz mróz skutecznie zniechęca do wyjazdu w teren. My jednak chcemy pokazać plastykę i malowniczość krajobrazu podkreślonego przez śnieg i lód – twierdzą zgodnie artyści.

Większość zdjęć powstała podczas plenerów zorganizowanych w lutym tego roku. Podczas dwóch wyjazdów fotografowie odwiedzili m.in. Smokowo, Grabno, Głąbowo, Ryn, Rybical czy Krzyżany. Efektem jest różnorodność prac przedstawiająca zarówno zimowy krajobraz, jak też architekturę czy niekonwencjonalne spojrzenie na fotografię artystyczną. Oprócz nowych zdjęć będzie można obejrzeć też takie, które pamiętają czasy aparatów analogowych i fotograficznej błony. Wszystko owiane chłodnym klimatem minionej zimy.

– To inne spojrzenie na miejsca, których na co dzień nie dostrzegamy, nie znamy. To odkrywanie tajemnic naszych okolic, które potrafią być piękne i intrygujące również zimą – dodaje Lucjan Mikulski, założyciel Klubu Foto MX.

Na zajęcia fotograficzne uczęszczają nie tylko mieszkańcy Kętrzyna, ale też m.in. z Węgorzewa, Mrągowa i kilku innych okolicznych miejscowości. Sam wernisaż będzie okazją nie tylko do podziwiania wyeksponowanych zdjęć, ale też do spotkania z samymi twórcami. Klub Foto MX działa już od 1986 roku i przewinęło się przez niego wielu artystów, znanych obecnie w fotograficznym światku całej Polski. Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno ich dokonania, jak też „Zimowe impresje” widziane oczami początkujących pasjonatów światłoczułej sztuki.

Swoje prace zaprezentują: Elżbieta Adamowicz, Marek Auguściak, Wojciech Caruk, Emilia Dogiel, Justyna Drozd, Barbara Dukszta, Artur Frankowski, Mariusz Gabryszak, Iwona Gadomska, Agnieszka Gawrońska, Patryk Janowski, Mariusz Jeznach, Janusz Kisielewski, Mirosław Kleczkowski, Mirosław Krawczyk, Radosław Lachowicz, Jolanta Małkiewicz, Kamil Mikulski, Lucjan Mikulski, Paweł Orszewski, Maria Pawluczuk, Małgorzata Segies, Zdzisław Spurek, Ariel Szumiński, Andrzej Wojnowski, Asia Wojnowska, Piotr Wojnowski, Alicja Woronowicz, Karol Wójcik.

Wystawę po wernisażu będzie można oglądać do połowy kwietnia w galerii KCK.