świteziankaBo Wilno w mym sercu jest

7 marca (piątek) na kętrzyńskiej hali MOSiR odbędzie się trzydziesta już edycja Kaziuków-Wilniuków. Koncert tradycyjnie już przyciąga tłum wielbicieli wileńskich klimatów. Tradycyjnie imprezę poprowadzą znani wileńscy gawędziarze Wincuk i Ciotka Franukowa. Jubileuszowy koncert odbędzie się pod hasłem „Bo Wilno w mym sercu jest”.

Ewa Brzostek

Podczas tegorocznych, jubileuszowych Kaziuków-Wilniuków wystąpi Kapela Wileńska, Zespół Dziecięcy „Świtezianka” z Wileńskiej Szkoły Średniej nr 29 oraz Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego.

Kapela Wileńska zaczęła działalność w 1988 roku, kiedy to grupka młodych chłopców, połączona miłością do polskiej pieśni i prowizorycznie muzykująca od kilku lat postanowiła utworzyć kapelę. Członkowie kapeli zaczęli intensywnie poszukiwać starych tekstów oraz tworzyć nowe. Na ich repertuar złożyły się popularne i lubiane przeboje dwudziestolecia międzywojennego wyśmienite retro wileńskie, lwowskie, warszawskie. Repertuar Kapeli ciągle się wzbogaca w nowe utwory. Niektóre udaje się ratować z mroków zapomnienia w ostatniej chwili. Piosenki są wyszukiwane i zbierane nie tylko na Litwie, ale i w Macierzy. Do słów poetów wileńskich Alicji Rybałko i Aleksandra Śnieżko komponuje Zbigniew Lewicki, czuwając zarazem nad aranżacją, poziomem artystycznym oraz reżyserią swoistych spektakli, które stanowią koncerty Kapeli.

Zespół Pieśni i Tańca „Świtezianka” został założony przed 35 laty w obecnej Wileńskiej Szkole Średniej im. Szymona Konarskiego. Od samego początku kierownictwo zespołu stawiało na popularyzację polskiej kultury narodowej oraz kultury ludowej. Aktualny skład Zespołu stanowią uczniowie klas 1-10 i są to najczęściej dzieci byłych członków Zespołu. W najnowszym widowisku, którego pomysłodawcą i reżyserem jest Beata Kowalewska, ujrzymy kawałek Wileńszczyzny z jej bogatą, a jednocześnie smutną historią. Na początek zaprosimy do rozbawionego Wilna „Na Kaziuka” w okresie międzywojnia. Ten jakże różnobarwny i spokojny świat zostaje zburzony przez zawieruchę wojenną, a w konsekwencji doprowadza do opustoszenia naszej ziemi. Jak ze starej fotografii spojrzą na nas ci, którzy zostali wygnani z ziemi ojczystej.

Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego wykonuje polskie tańce narodowe, tańce warmińskie oraz suity z różnych regionów Polski: Spisz, Kurpie, Kaszuby, Biłgoraj. Tancerzom przygrywa kapela: skrzypce, akordeon, klarnet, flet poprzeczny, kontrabas, bęben. Zespół działa w Lidzbarskim Domu Kultury od 5 lat. Perłę Warmii tworzy ponad 40 osób w różnym wieku.

Kaziuki-Wilniuki poprowadzą Dominik Kuziniewicz „Wińcuk” i Anna Adamowicz „Ciotka Franukowa”. Podczas imprezy będzie odbywać także jarmarki z rękodziełem – palmami wileńskimi, kaziukowymi sercami, ozdobami wielkanocnymi, rzeźbami, a także wydawnictwami, nagraniami o tematyce wileńskiej, potrawami i smakołykami wileńskimi.

Termin: 7 marzec (piątek), godz. 17.
Miejsce: MOSiR, ul. Kazimierza Wielkiego 12 a
Wstęp wolny.