SONY DSCOddał szpik, aby uratować życie chłopca

St. sierż. SG Zbigniew Lipczak z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie oddał swój szpik kostny 14 letniemu chłopcu. Do rejestru dawców szpiku kostnego pan Zbyszek zgłosił się 4 lata temu, przy okazji jednej z akcji honorowych dawców krwi. Chciał pomóc – ratować życie ludzkie. Ty też możesz to zrobić rejestrując się na stronie www.dkms.pl

Ewa Brzostek

St. sierż. SG Zbigniew Lipczak zarejestrował się jako dawca szpiku kostnego 4 lata temu. Okazało się, że jego pomoc jest potrzebna nastolatkowi z Polski, którego jest bliźniakiem genetycznym. Po serii badań i testów, dawca, jak i biorca usłyszeli radosną nowinę – jest zgodność genetyczna i można dokonać zabiegu. Potrzebne było jeszcze tylko potwierdzenie przez pana Zbigniewa deklaracji chęci oddania szpiku kostnego.

– Wątpliwości nigdy nie miałem. Będąc już po zabiegu uważam, że powinno się pomagać drugiemu człowiekowi kiedy tylko jest to możliwe – mówi Zbigniew Lipczak.

20 października 2013 roku 648 osób z Kętrzyna wzbogaciło rejestr dawców szpiku kostnego. Przyszli do sali gimnazjum, gdzie trwała akcja DKMS-u, aby pomóc chorej na białaczkę 30-letniej Kamili z Kętrzyna. Każdy kto chce w taki sposób uratować komuś życie może w każdej chwili zarejestrować się na stronie fundacji DKMS.