smolensk3_fb
Kętrzyn pamięta o ofiarach

Data 10 kwietnia już na stałe wpisała się w czarne karty historii Polski. Jest to dzień największej katastrofy lotniczej w historii Sił Powietrznych RP z udziałem pary prezydenckiej i czołowych przedstawicieli m.in. polskiej polityki. Kętrzyn już po raz czwarty uczci pamięć ofiar tego wydarzenia.

Wojciech Caruk

To miał być zwykły kwietniowy poranek. W związku ze zbliżającymi się uroczystościami rocznicy mordu katyńskiego przedstawiciele naszego kraju wyruszyli do Smoleńska. Samolot Tu – 154 wystartował o godz. 7.27 z lotniska Warszawa Okęcie. O godz. 7.45 opuścił polską strefę powietrzną, a o godz. 8.22 wkroczył w obszar rosyjskiej. O godz. 8.41 podchodząc do lądowania na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj pojazd stracił skrzydło w wyniku kolizji z drzewem, kilka sekund później zderzając się z ziemią. W katastrofie zginęło łącznie 96 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące.

W jednej chwili życie straciło większość osób piastujących najwyższe stanowiska w kraju, będących jednocześnie odpowiedzialnymi za funkcjonowanie najważniejszych organów państwa.

Wydarzenie to okryło żałobą całą Polskę, odbijając się również szerokim echem na całym świecie.

W uroczystościach pogrzebowych i żałobnych uczestniczyły tysiące ludzi, wspólnie z politycznymi przedstawicielami innych państw.

Czas, który nastąpił po katastrofie to czas śledztw i komisji, których długotrwałe i mozolne działania nie przyniosły jednoznacznych efektów. Wyniki przeprowadzonych badań wzbudzają do tej pory szereg kontrowersji i niedopowiedzeń. Niepodważalnym pozostaje fakt, że dla współczesnej historii Polski był to traumatyczny moment, który znalazł swoje odzwierciedlenie nie tylko w zmianach politycznych, ale także w społecznej świadomości. Bezprecedensowym wydaje się fakt nie tyle samej katastrofy i jej ofiar, co samego miejsca. Smoleńsk i okolica to miejsce bestialskiej kaźni polskich oficerów, jaką w 1940 roku zgotowała im Armia Czerwona. W 2010 roku w tym samym miejscu legły kolejne ofiary. Symbolika wydarzenia odcisnęła piętno w świadomości wielu narodowych środowisk. Obchody rocznicowe stały się nieodłącznym elementem kalendarza w całym kraju. Również Kętrzyn był jednym z pierwszych miast, które w 2011 roku taką inicjatywę podjęły. W 2014 władze miasta po raz czwarty postanowiły oddać cześć i pamięć o ofiarach katastrofy. W związku z tym 10 kwietnia odbędzie się szereg uroczystości. Mieszkańcy Kętrzyna co roku pokazywali swoją pamięć o tym smutnym wydarzeniu. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w tym roku będzie podobnie.

Program obchodów czwartej rocznicy katastrofy smoleńskiej 10.04.2014

18:00 – Msza św. – kościół św. Katarzyny
19:00 – uroczystości rocznicowe – Ratusz, Pl. Piłsudskiego 1
19:30 – koncert – Kino „Gwiazda”