IMG_9298
Pojemniki na leki znajdziesz w aptece

Przeterminowane leki uznane są za odpady niebezpieczne. Zbudowane z szeregu związków chemicznych, po terminie przydatności stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia ludzi. Są też szkodliwe dla środowiska, ponieważ pomimo upływu czasu zachowują dużą aktywność biologiczną. Dlatego też, aby nie trafiały one do śmieci Miasto zadbało o specjalne pojemniki, które można znaleźć w aptekach.

Monika Bepirszcz

Części składowe leków stanowią środki szkodliwe lub trucizny, które są groźne dla organizmu ludzkiego. Związki zawarte w lekach są bardzo trwałe, przedostając się do wód lub gleb potrafią je skazić na dziesięciolecia. Część toksyn pochodzących z lekarstw, może biokumulować się w komórkach organizmów żywych, stanowiąc dla nich zagrożenie. Co zatem zrobić z przeterminowanymi lekami?

Przede wszystkim nigdy nie wrzucaj leków do toalety! Oczyszczalnie nie radzą sobie dobrze z takimi substancjami, a ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodparniają się na nie i do terapii potrzebne będą nowe leki lub większe ich dawki.

Od lutego 2014 roku kętrzyńskie apteki dysponują pojemnikami do zbiórki przeterminowanych leków, które przekazał miastu Kętrzyński Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami. Każdy mieszkaniec Kętrzyna może nieodpłatnie dostarczać je do aptek.

Do pojemników można wrzucać przeterminowane lub częściowo zużyte pastylki, drażetki, maści, leki płynne i aerozole najlepiej bez opakowań. Te można wrzucić do niebieskiego pojemnika na papier. Zabronione jest wrzucanie igieł, igłostrzykawek i termometrów.

Adresy aptek, gdzie można wyrzucać przeterminowane leki:

1.Remedium, ul. Sikorskiego 19
2.Apteka, ul. Mazurska 7
3.Apteka Za Grosze, ul. Sikorskiego 24
4.Remedium, ul. Daszyńskiego 1
5.Piastowska, ul. Łokietka 29
6.Panaceum, ul. Daszyńskiego 29A
7.Apteka Na Traugutta Nowa Farmacja, ul. Traugutta 1
8.Apteka Św. Brunona, ul. Szkolna 1A
9.Apteka Dyżurna, ul. Sikorskiego 41
10.Apteka Wracam do Zdrowia, ul. Urocza 4