OLYMPUS DIGITAL CAMERAW jedności słuchaliśmy nauk Papieża Polaka

W przeddzień kanonizacji Jana Pawła II, 26 kwietnia na placu Piłsudskiego przy ołtarzu na schodach Ratusza zebrał się tłum mieszkańców Kętrzyna. Był to czas jedności, modlitwy i radości z daru kanonizacji Jana Pawła II.

Ewa Brzostek

– Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia, począwszy od tego patriarchy, którego nazywa Jan Paweł II Ojcem naszej wiary. Uwierzył wbrew nadziei. To nas wyróżnia przez Bogurodzicę, o czym Elżbieta przy nawiedzeniu powiedziała „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”. Po ludzku, wbrew nadziei uwierzyła, że się stanie, bo w dziejach człowieka działa Bóg. Powiedział Chrystus: „Ojciec mój dotąd działa i ja działam”. To miejsce jest także świadkiem wielkiego działania Boga przez ludzi – czytał Krzysztof Hećman Burmistrz, Burmistrz Miasta Kętrzyn jedno z nauczań Jana Pawła II.

Jakże aktualnie brzmiały te słowa, gdzie w jednym miejscu zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, dzieci, młodzieży, dorosłych… Mieszkańców naszego miasta. Wszyscy zjednoczeni w modlitwie i wspólnym przeżywaniu daru kanonizacji Papieża Polaka, tak bliskiego szczególnie polskim sercom.

Nie zabrakło tu wspomnień o mazurskich podróżach Jana Pawła II, jego wyprawach kajakowych z grupą młodzieży i jego pobycie w Świętej Lipce. Homilię tę wygłosił o. dr Aleksander Jacyniak. Po mszy koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. inf. dr Adolfa Setlaka nastąpiło poświęcenie obrazu z wizerunkiem Jana Pawła II, który został przekazany na ręce Burmistrza Miasta Kętrzyn.

– Jest to prezent od Parafii św. Katarzyny i proszę powiesić ten obraz świętego Jana Pawła II w sali obrad w Ratuszu, aby nasi radni cokolwiek radzą i ustalają czynili to zgodnie z sumieniem i przekonaniem – powiedział ks. dr Zygmunt Klimczuk.

Poświęcono również rzeźbę Jana Pawła II oraz sadzonkę dębu papieskiego, które zostały przekazane Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II.

Na koniec wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu młodzieży z papieskiego gimnazjum oraz zespołu „Jedynaczki” pod kierunkiem Doroty Gwardy.

„Błogosław duszo moja Panu, wszystko co we mnie Jego największe imię, Błogosław duszo moja Panu Jego dobroci nigdy nie zapominaj”. W takim nastroju błogosławieństwa i wdzięczności Bogu uczestnicy mszy na pl. Piłsudskiego wracali do swoich domów.