IMG_7124
W dniu 26 kwietnia 2014 roku Kętrzyńskie Towarzystwo „AMAZONKI” zorganizowało w Kętrzynie, już szósty raz „Marsz Żonkila”, który przebiegał pod hasłem: „PROFILAKTYKA TWOJĄ SZANSĄ – wygraj z rakiem”.

Zbiórka uczestników odbyła się o godzinie 16 na parkingu przy Kompleksie Rekreacyjno –Sportowym „Kętrzynianka”, gdzie w ubiegłych latach zakładałyśmy nasze „Poletka Nadziei”. Posadzone w poprzednich latach żonkile były radosne i przypominały o swoim symbolicznym znaczeniu.

Cała kolumna przemaszerowała ulicą M. Skłodowskiej, okrążyła Rondo im. Kombatantów, następnie ulicą Wojska Polskiego, Sikorskiego, Plac Piłsudskiego i ulicą Kajki doszła do Amfiteatru..

Całość wyglądała efektownie, a klaksony i syreny z pojazdów uczestniczących dodawały uroku, piękna i atrakcyjności całej akcji.

Pięknie żonkile i żółte balony w dłoniach i na samochodach uczestników marszu dodały ogromnego blasku całości i ( jesteśmy przekonane) przywróciły nadzieję, że „rak to nie wyrok”.

Wśród licznie zgromadzonych i uczestniczących w marszu osób nie zabrakło naszego Pana burmistrza Krzysztofa Hećmana.

Jak zwykle towarzyszyły nam koleżanki z innych kół Amazonek takich jak: Węgorzewo, Giżycko, Olsztyn. W marszu naszym uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia RUBIN, którzy wcześniej dzielnie pomagali nam pompować balony.

Po raz pierwszy wsparli nas dzielnie uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami ze Szkoły Podstawowej w Kruszewu.

Ogromną atrakcją marszu był liczny udział korporacji taksówkowej EURO –TAXI. Dziękujemy im serdecznie za tak liczne i głośne wsparcie naszych działań.

Dużą sensację wzbudził również jadący w naszym marszu wóz strażacki. Dzieci towarzyszące kolumnie aż piszczały z radości słysząc buczenie syreny strażackiej czy też klaksonów samochodowych.

W Amfiteatrze, po ogólnym przywitaniu wszystkich gości i podziękowaniu za czynny udział w marszu rozpoczął się koncert. Jako pierwsza wystąpiła nasza lokalna drobniutka o jakże silnym i pięknym głosie Ola Jeznach. Następnie dali swój wspaniały koncert uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sątocznie. Występy zakończył duet NH Brava „Piosenkami z półki Gomułki” czyli słynnym przebojami z lat 50 i 60 XX wieku.

W czwartek przed naszym marszem, specjalnie na nasze zaproszenie w podstawionym krwiobusie oddało krew 41 osób, co stanowi 18,5 /osiemnaście i pół/ litra tego bezcennego daru. Dziękujemy krwiodawcom serdecznie.

Dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków w Olsztynie oraz Stowarzyszeniu Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza LAZARUS przebadało krew na poziom cukru 78 osób, ciśnienie krwi zmierzyło ponad 100 osób, tkankę tłuszczową zmierzyło ponad 60 osób.

Badania mammograficzne w podstawionym specjalnie w tym celu mammobusie wykonało 88 pań w tym ponad 30 pań bez specjalnych zaproszeń a zachęconych komunikatami z radia, telewizji i artykułów prasowych. Są to bardzo zachęcające wyniki i potwierdzające słuszność naszych akcji.

Całość została sfinansowana ze środków pozyskanych z funduszy grantowych:

Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz wsparciem finansowym: MTI Furninova Polska, KTBS Kętrzyn., Firmy Ubezpieczeniowej ERGO HESTIA w Kętrzynie oraz niezawodnego i zawsze dla nas przychylnego Kętrzyńskiego Centrum Kultury, jak również PGK „Komunalnik”, LOGOS Kętrzyn, „ZATORZE” Spółka Jawna z ul. Cukrowniczej w Kętrzynie, „Market na Górce”.

Pan Andrzej Paczkowski wraz z grupą wolontariuszy z kętrzyńskiego koła PCK objął nas opieką przedmedyczną. Natomiast policja zadbała o to, aby całość odbyła się bezpiecznie i bez zakłóceń. Dziękujemy serdecznie.

Patronatem medialnym i ogromną reklamą naszych działań w całym powiecie zajął się „Tygodnik Kętrzyński”. Serdecznie za to dziękujemy.

Dziękujemy również lokalnym telewizjom i prasie.

Dziękuję również moim koleżankom za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu całości imprezy.
Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Zauważyłyśmy, że organizacja koncertów z udziałem różnych zespołów, podnosi atrakcyjność naszych akcji, a tym samym zostaje osiągnięty nasz cel, czyli zwrócenie uwagi jak największej ilości mieszkańców na profilaktykę. Mamy nadzieję, że tego typu promowanie badań profilaktycznych przyczyni się do ich częstrzego i systematycznego wykonywania.

Danuta Łozowska